Bayburt’ta ’24 Kasım Öğretmenler Günü’ etkinliklerle kutlandı

Bayburt’ta ’24 Kasım Öğretmenler Günü’ etkinliklerle kutlandı
Yayınlama: 25.11.2023
A+
A-

Bayburt Portalı – Bayburt’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kutlama töreninde bir konuşma yapan Vali Mustafa Eldivan bütün öğretmenlerin ’24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Sözlerine, insanlar hayatları boyunca çok önemli görevler alabilirler. Çok başarılı çalışmalara imza atabilirler. Ancak hiçbiri insan yetiştirmekten daha kıymetli değildir. İfadelerini kullanarak konuşmasına devam eden Vali Eldivan, “Sizler kanla bize Vatan olarak bırakılmış bu toprakları, kalemle ilelebet yaşatacak olanlarsınız. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi “Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, O zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalır.

Bizler çok köklü bir tarih ve muhteşem bir medeniyetin mirası üzerinde yaşıyoruz. O medeniyetin inşasında şüphesiz yine öğretmenler vardır, iyiyi ve doğruyu öğretenler vardır. Şeyh Edebali olmadan Osman Gazi’yi anabilir miyiz? Mimar Muslihiddin olmasa Mimar Sinan olur muydu? Ya da Taptuk Emre olmasaydı Yunus Emre olur muydu?
Ak Şemseddin’in Fatih Sultan Mehmet’in dehasındaki payını inkâr edebilir miyiz? Bu salonda bulunan öğretmenlerimiz belki de gelecekte yeni Sinan’lar, Yeni Yunus’lar, yeni Fatih’ler yetiştirecek…

Sizlere inanıyoruz. Bu ülke için akıtılan her damla terin ecdadımıza saygı duruşu olduğunun bilinciyle fedakârca çalışacağınızı biliyoruz. Ve biliyoruz ki sizin mesainiz çalınan zille bitmiyor. Birer sabır ve meşakkat ustası olarak gününüzün her saatinde öğrencilerinizle ve velilerinizle ilgileniyorsunuz. Daha iyiyi ve daha güzeli inşa etmek için çalışıyorsunuz.

Saygıdeğer öğretmenler; Sorumluluğumuz büyük… Bizler geçmişini bilen, geleceğe ait hayalleri olan nesiller yetiştirmek zorundayız. Bayrağını, Vatanını mukaddesatını özümsemiş, kendi kültür damarlarından beslenen insanlar yetiştirmek zorundayız. Diğer taraftan da dünyadaki gelişmeleri takip etmek durumundayız. Teknoloji her geçen gün ilerliyor dolayısıyla öğretmenlerimiz sürekli kendisini geliştirmek zorunda. Elimizdekiyle asla yetinmemeliyiz, hep daha fazlasını talep etmeliyiz. Biliyoruz ki bulut ne kadar büyük olursa o kadar yağmur bırakır.
Unutmayınız ki her geçen gün saygınlığını ve etki alanını büyüten ülkemizin 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçirmesinde de yine en büyük pay sizin olacaktır. Hepinize müteşekkiriz.
Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyor, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyor, görevi başında bulunan tüm öğretmenlerimize sağlık, mutluluk ve başarı diliyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney’in selamlama konuşmalarının ardından program, günün anlam ve önemine ilişkin emekli olan ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin konuşmaları, aday öğretmenlerin yemin etmesi, çeşitli dallarda derece elde edenlere ödüllerinin verilmesi ve halk müziği dinletisinin ardından sona erdi.

Bayburt Üniversitesi Baberti Külliyesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans salonunda düzenlenen programa, Vali Mustafa Eldivan, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmenli, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Dr. Talha Övet, İl Emniyet Müdürü Nihat Uzun, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

HABER GALERİ

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.