Bayburt’ta ‘mobil aşı ekipleri’ sahada

Bayburt’ta ‘mobil aşı ekipleri’ sahada
Yayınlama: 01.07.2021
A+
A-
Bayburt’ta koronavirüsle mücadele kapsamında şehrin önemli noktalarına aşı çadırları kuruldu.
Sağlık Bakanlığı’nca öncelikli grupların ardından aşılamanın 18 yaşına kadar indirilmesiyle ülke genelinde kurulan mobil ekipler tarafından vatandaşlar işyerlerinden parklara kadar birçok noktada aşılanabiliyor.
Bugüne kadar nüfusunun yaklaşık yüzde 50’sinin aşılanmış olduğu Bayburt’ta İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı mobil aşı ekipleri, 170 köyde çalışmalarını tamamladı. Sağlık kurumlarının yanı sıra kentin belirli noktalarında kurulan aşı çadırları bu başarıda önemli pay sahibi oldu.
Aşılamada kimi yerlerde nüfus yoğunluğu ve aşılanmaya oluşan talep nedeniyle zaman zaman yaşanan problemler vatandaşları farklı çözümlere yöneltiyor. Nüfusunun büyük çoğunluğu gurbetçi konumunda bulunan Bayburt’ta aşıya erişim kolaylığı “Aşı Turizmi”ni ortaya çıkardı.
Büyükşehirlerde yaşayan Bayburtlu vatandaşlar aşılarını daha rahat yaptırabilmek amacıyla memleketine yöneldi. Günlük yaklaşık bin 300 kişinin aşı yapıldığı Bayburt’ta bu rakam geçen haftaya göre iki katı artmış vaziyette. Vatandaşlar kent genelinde kurulan aşı çadırlarına gelerek tercihlerine göre Sinovac ya da Biontech aşısı yaptırabiliyor. Ülke genelinde olduğu gibi ayrıca hastane ve aile hekimliklerinden randevu alınarak da aşı olunabiliyor. Kentte son günlerde yaşanan nüfus artışında tatil amaçlı gelenlerin yanı sıra “Aşı Turizmi”nin de önemli etkisi bulunuyor.
Vali Cüneyt Epcim, İl Sağlık Müdürü İlker Hancı ile kentte belirlenen alanlarda kurulan aşı çadırlarını ziyaret edip çalışmalara ilişkin bilgi aldı.
Kurulan mobil stantlarda vatandaşlarla sohbet eden Vali Epcim, sağlık çalışanlarına özverili çalışmaları dolayısıyla teşekkür etti. Vali Epcim, halen aşı yaptırmamış vatandaşların devlet hastanesi ve aile hekimliklerinden randevu alarak ya da mobil ekipler ve aşı çadırları vasıtasıyla aşılarını yaptırabileceklerini söyledi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.