Bayburt’ta ‘onbeşi geleneği’ coşkuyla devam ediyor

Bayburt’ta ‘onbeşi geleneği’ coşkuyla devam ediyor
Yayınlama: 25.03.2024
A+
A-

Bayburt Portalı – Bayburt’a özgü asırlık ramazan geleneği ‘Onbeşi’, bu yıl da şehir merkezinde büyük coşkuyla devam etti.

Mahallelerin, sokakların, caddelerin, apartmanların her yıl olduğu gibi bu yılda çocuk sesleri ile neşe bulduğu Bayburt’ta ramazan kültürünün önemli tarafı olan onbeşi geleneği, yine birbirinden renkli anlara sahne oldu.

İftarın hemen ardından ellerinde poşet ve torbalar ile, ağızlarında maniler ile sokaklara yayılan çocuklar evleri tek tek dolaşarak fıstık, çikolata, çerez topladılar. Bayburt’a özgü asırlık ramazan geleneği ‘onbeşi’ ile mahalleler ve sokaklar yine maniler ve çocuk sesleriyle şenlendi.

“Onbeşi nedir?” Bayburt’ta her yıl ramazan ayının on beşinci akşamında iftardan sonra çocukların ev ev dolaşarak çeşitli ikramlar aldığı, caddelerin ve sokakların onbeşi’ sesleriyle şenlendiği bir Bayburt geleneğidir.

Onbeşi nedir?

Bayburt’ta her yıl ramazan ayının on beşinci akşamında iftardan sonra çocukların ev ev dolaşarak çeşitli ikramlar aldığı, caddelerin ve sokakların onbeşi’ sesleriyle şenlendiği bir Bayburt geleneğidir.

Kaynak: Bayburt Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Ali dedi ki:

    Çocukluk yıllarımda ben de toplardım, ne güzel günlerdi.

  2. Cihan dedi ki:

    Güzel bir gelenek, çocukların yüzlerindeki neşe gerçekten etkileyici