Bayburt’ta tarihi eser kaçakçılığından 38 şüpheli gözaltına alındı

Bayburt’ta tarihi eser kaçakçılığından 38 şüpheli gözaltına alındı
Yayınlama: 07.09.2023
A+
A-

Bayburt Portalı – Bayburt’ta tarihi eser kaçakçılığı ve izinsiz kazı yaptığı tespit edilen 38 şüpheli gözaltına alındı.

Bayburt İl Jandarma Komutanlığı tarafından Mart ayında başlatılan beş aylık operasyon sonucunda ele geçirilen tarihi eserler ile birlikte 38 şüpheli hakkında işlem başlatıldı.

Bayburt İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle:

  • Bayburt İl Jandarma Komutanlığınca Bayburt ili ve çevre illerde izinsiz kazı ve tarihi eser kaçakçılığı yapıldığının tespit edilmesi üzerine 22 Mart 2023 tarihinde başlatılan operasyonlar ile (38) şüpheli hakkında adli işlem yapılmıştır.
  • Son olarak 05 Eylül 2023 tarihinde beşincisi gerçekleştirilen operasyonda daha önce tespit edilen (F.C), (F.Y), (M.K), (K.T) ve (M.B.B) isimli şahıslara ait ev, işyeri ve araçlarda yapılan aramalar sonucu Doğu Roma ve Bizans dönemine ait (71) adet tarihi eser, (1) adet ruhsatsız tabanca, (3) adet detektör, (1) adet alan tarama cihazı, ve çok sayıda kazı yapmakta kullanılan malzeme ele geçirilmiştir.
  • Düzenlenen operasyon sonucu yakalanan şüpheliler Cumhuriyet Savcısı talimatı ile gözaltına alınmış olup işlemlerine devam edilmektedir.
  • 22.03.2023 tarihinde başlatılarak bugüne kadar yapılan beş ayrı operasyon sonucu (622) adet sikke, takı eşyası, el yazması kitap ve çeşitli objeler ele geçirilerek Müze Müdürlüğüne kazandırılmış olup Bayburt İlinde izinsiz kazı ve tarihi eser kaçakçılığı olayları ile mücadeleye azim ve kararlılık içinde devam edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.