Bayburt’un köylerinde harabe yapılar yıkılıyor

Vali Ali Hamza Pehlivan, “Temiz Çevrem Duyarlı İnsanım Projesi” kapsamında sürdürülen metruk yapıların enkazlarının kaldırma çalışmalarını inceledi.

Bayburt’un köylerinde harabe yapılar yıkılıyor
Yayınlama: 18.12.2017
A+
A-
Vali Ali Hamza Pehlivan, “Temiz Çevrem Duyarlı İnsanım Projesi” kapsamında sürdürülen metruk yapıların enkazlarının kaldırma çalışmalarını inceledi.
Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe konulan bahse konu proje ile köylerde tertip düzen ve temizlik seferberliği başlattıklarını anımsatan Vali Pehlivan, “İl ve İlçelerimize bağlı köylerimizde temizlik çalışmaları yapmak üzere hayata geçirdiğimiz projeyle ev ve ahır atıkları, çevreye saçılmış ot, diken ve çöpleri bertaraf etmek amacıyla Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında istihdam ettiğimiz işçilerimizden takımlar oluşturarak bütün köylerimizde dere yataklarının, köy meydanlarının, okul ve cami gibi ortak kullanım alanlarının temizliğini sağladık. Bu atıkları toplayıp bertaraf ettik. Projemizin diğer bir ayağını da köylerimizdeki terk edilmiş, kullanılmayan ören yeri denilen metruk binaların kaldırılması oluşturuyordu. Bu yapılar içine girip oynamak isteyen çocuklar, etrafından geçen insanlar için tehlike arz ediyor. Vatandaşlarımıza ve muhtarlarımıza çağrıda bulunarak harabe binaların risk teşkil ettiğini ve bertaraf edilmesi gerektiğini söyledik.” dedi.
Vali Pehlivan güvenlik açısından risk teşkil eden bu yapıların ilk etapta 25 köyü kapsayan bir çalışmayla yıkıldığını bildirerek, “Yıkılmaya yüz tutmuş onlarca yapıyı temizledik. Özel İdare ekiplerimiz vasıtasıyla bu yapıların enkazını bertaraf ettik. Bugün de Yukarı Kırzı Köyü’müzde gerçekleştirdiğimiz bu çalışmanın bir örneğini görüyoruz. İki ay öncesinde şu an bulunduğum yerde yıkılmak üzere olan yapılar vardı. Sağ olsun başta muhtarlarımızın destekleri ve vatandaşlarımızın anlayışıyla bu çalışmalarımızı gerçekleştirdik.” değerlendirmesinde bulundu.
Metruk yapıların yıkımına önümüzdeki yıl daha yoğun şekilde devam edeceklerine işaret eden Vali Pehlivan, proje kapsamında ayrıca ahır atıklarının kanalizasyon sistemine karışmasının önüne geçilmesini ve köy içlerinde, meydanlarında ve yol kenarlarında depolanan hayvansal atıkların kaldırılarak tarlalara taşınmasını sağlayacaklarını, bu konularda ilgili bütün vatandaşlarımızın duyarlılık göstereceğine ve gereken adımları atacağına inandığını belirtti.​

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Saniye PARLAK dedi ki:

    Sayın Valim çalışmalarınız çok güzel ve yararlı ve başarılı. Bayburt ve Bayburt’la ilgili tüm gelişmeleri Mersinden yakından takip ediyorum. Ancak köy mezarlarımızın da bakıma ihtiyacı var. Mezarlıkların içi ve etrafı otlar, dikenlerle dolu. Aile büyüklerimizin ve Babamın mezarı Çatıksu Köyünde. (Aydıntepe ilçesi) Her yıl Mersin den yılda 2 3 kez ziyaretlerine geliyoruz. Ancak mezarlığın içinde yürümek bile çok zor. Ağaçlandırma yok. Temizlik ve bakımının periyodik olarak yapılmasını ve ağaçlandırılmasını talep ediyorum. Uzaktan bizlerin yapması ile olmuyor. Biliyorsunuz ki hava şartları vb. imkansızlıklardan dolayı elimizden bir şey gelmiyor. İlginizi bekliyorum. Saniye PARLAK (TÜRK)