Bayburt’un Kültür Gecesi

Bayburt’un Kültür Gecesi
Yayınlama: 20.10.2014
A+
A-

Bayburt Tarih, Kültür ve Edebiyat Derneği ( BAYDER) ve Gençlik Spor Bakanlığı 2014 Gençlik Projeleri Destek Programı ile finanse edilen Bayburt Üniversitesi ÜNİBAYDER Öğrenci Kulübü tarafından yürütülen “Bilinçli Gençlik, Kimlikli Gelecek” Projesi faaliyetleri kapsamında Şair Zihni Kültür Merkezinde “Bayburt Kültür Tanıtım Gecesi” düzenlendi.

Bayburt ve bölgemizin kültürel değerlerinin korunması, edebi eserlerimizin, geleneklerimizin yaşatılması adına önemli çalışmalara imza atan BAYDER, Bayburt Kültür Tanıtım Gecesi ile bu çalışmalarını devam ettirdi.

Kültür Tanıtım Gecesi öncesi program başlamadan, Bayburt Üniversitesi ÜNİBAYDER Öğrenci Kulübü tarafından yürütülen “Bilinçli Gençlik, Kimlikli Gelecek” Projesi faaliyetleri kapsamında gelen misafirlere, gençlere ve özellikle Bayburt Üniversitesi öğrencilerine İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün de destekleriyle hazırlanan Bayburt’un kültürünü, geleneklerini ve önemli turizm değerlerini içeren broşür ve kitap setleri dağıtıldı.

Kültür Tanıtım Programında Bayburt’a özgü Ağız Barları oynandı, ardından Bayburt türküleri, şairlerden şiirler ve âşıklardan atışmalar dinlendi. Bayburt’un kültür zenginliği katılımcılara sergilendi.

Gecede konuşma yapan BAYDER Başkanı Fatih Dündar; “BAYDER, STK olarak kurulduğu tarihten itibaren yaşamış olduğumuz ilimizin   kültürel değerlerini yaşatmak adına neler yapılabilir? Sorusu ile yola çıkmış; “yaşayalım yaşatalım ve değerlerimizi koruyalım” ilkesi ile tanıtım filmimizde izlediğiniz gibi bugüne kadar 8’si TRT olmak üzere 56 program gerçekleştirmiştir. Kültürel değerleri yeniden yaşatma hedefi ile bu programlara devam etmekteyiz.

Özellikle halk kültürümüzün ve âşıklık geleneğinin, türkülerimizin, hekâtımızın Bayburt’a özgü kültürel varlık ve değerlerimizin tanıtılıp yaşatılması konusunda derneğimiz tarafından, geceler, şenlikler, sohbetler, hekat programları, dil sultanları, şiir yarışmaları, fasıl geceleri, anma programları ve birçok organizasyonlar yapılmış bu şekilde kültürel değerlerimizin unutulup gitmeden yaşayıp, yaşatarak gelecek kuşaklara aktarılmasını ve bizi biz yapan kültürümüzün varlığını sürdürmeye gayret etmekteyiz.

Biz diyoruz ki, Bizi diğer milletlerden farklı kılan, bizi biz eden kültür mirasımızın yaşatılarak millî varlığımızın devamına önem verelim; kendimiz olmak ve kendimiz kalabilmek adına değerlerimize sahip çıkalım, yaşayalım ve yaşatalım. Bu misyonla hareket eden derneğimiz bu programlarla kuşaklar arasında köprü kurarak kültürel değerlerimizin yaşatılmasına katkı sunmaktadır.

Bugün bu programda Bayburtlu olmayan diğer güzel memleketlerden gelen öğrenci kardeşlerimizde var. Özellikle onlara Bayburt’un kültürünü tanıtmak, Bayburtlu hemşerilerimize ve gençlerimize de unutulmakta olan değerlerimizi hatırlatmak ve milli birlik ve beraberliğin daha önem kazandığı bugünlerde güzel bir katkı sağlamak istiyoruz.” diyerek misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Programa İl Genel Meclisi Başkanı Yusuf Elçi, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan ve Bayburt Üniversitesi’nden birçok akademisyen katıldı.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.