BAYDER’de Bayburt futbolunun 90’lı, 2000’li yılları anlatıldı

BAYDER’de Bayburt futbolunun 90’lı, 2000’li yılları anlatıldı
Yayınlama: 20.01.2023
A+
A-

Bayburt Portalı – Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği’nde haftalık gerçekleştirilen Kültür Sohbetleri programında Bayburt’ta futbolun 90’lı, 2000’li yılları anlatıldı.

Eski futbolcu, Soğukgöze Spor Kulübü Başkanı ve Gümüşhanespor U15 Takımı Teknik Sorumlusu Rahman Köse, kendi futbolculuk ve antrenörlük hayatından da kesitler aktardığı sunumunda 90’lı, 2000’li yıllarda Bayburt’ta futbola sevginin, saygının ayrı olduğundan bahsetti.

Futbola 14 yaşında Bayburtspor genç takımında başladığını söyleyen Köse, idmanlara köyünden 10-15 km yürüyerek gelip gittiğini de dile getirdi.

Bayburt’ta Recep Gümüşhaneli gibi Birol Demirhan gibi kariyerli futbolcuların da varlığından bahseden Köse, “O yıllarda Bayburt’ta futbola ilgi yoğundu. Hatta amatör kulüpleri bile fazla olduğundan 1. Amatör ve 2. Amatör ligleri vardı.” dedi.

16 yaşında Bayburtspor’un profesyonel takımında oynamaya başlayan Köse, “Profesyonel takımda futbolcular para alıyor, bir ben almıyorum. O zaman, bizim genel kaptanımız şu anki belediye başkanımız Hükmü Pekmezci’ydi. Gittim dedim ki bende profesyonel oynuyorum ama para almıyorum bana da para verin! Hükmü abi beni kovdu.”

18 yaşında Erzincanspor’a, iki yıl sonrasında Zonguldakspor’a transfer olduğunu, Zonguldakspor’da şampiyon olarak 3. Ligden 2. Lige yükseldiklerini de belirten Köse,

“O zamanlar 2.lig maçları televizyonda veriliyordu. Akşamları kendimizi izleme şansı buluyorduk. 2. ligde yarı dönem olunca köyüme gelmiştim. Köy turnuvasında beni zorla oynatmışlardı. Elmalı köyüyle oynadığımız maçta sakatlandım ve beş altı yıl futbol oynayamadım. Daha sonra Zonguldak Madengücü takımından amatöre dönerek futbolculuk kariyerimi Bayburt Belediyespor’da noktaladım.” dedi

BAYDERde Bayburt futbolunun 90li 2000li yillari anlatildi 2 – Bayburt Portalı

Antrenörlük kariyerine başlayarak Bayburt’un amatör takımlarının hemen hemen hepsinde antrenörlük yaptığını da dile getiren Köse, şu ifadelere yer verdi:

“2019 yılında Soğukgöze Spor Kulübü adıyla bir kulüp kurarak futbolcu yetiştirmeye başladık. Tecrübelerimizle çok kısa bir zamanda milli takıma oyuncu gönderdik. Geçen sene U14 liginde şampiyon olduk. Şu anda ise beş haftasını geride bıraktığımız U16 liginde lider konumundayız.

Bayburt’ta Türkiye Milli Takım Karması Vetaranlar ile Bayburtspor Veterenlar karşılaştı

2017 yılında Federasyon Başkanıyla telefon görüşmemizde Arakanlı Müslümanlara yardım amacıyla Türkiye Milli Takım Karması Veteranlar ile kurucusu ve teknik sorumlusu olduğum Bayburtspor Veterenlar takımı arasında karşılaşma yapılması yönünde karar almıştık. Dönemin Valisi Ali Hamza Pehlivan da sağolsun gerekli destekleri sağlamıştı. Ve Türkiye’nin ünlü futbolcularının da içinde bulunduğu Türkiye Milli Takımı Veteranlar’ı Bayburt’a getirtmiştik. O maçta Arakan için önemli miktarda para toplamıştık.”

Köse, 2020 yılında Rize, Gümüşhane, Artvin ve Bayburt illerinden oluşan bölgesel veteranlar takımı kurduklarını da belirterek, “Bayburtlu bir antrenör olarak Bayburt sporuna her zaman hizmet etmeye çalışıyorum. Bayburtluyum ama Gümüşhane’de antrenörlük yapıyorum.

Bayburt bana yardımcı olmuyor

Gerek şahsen, gerek Gümüşhanespor başkanıyla Bayburt’ta izlediğimiz maçlarda beğendiğimiz yetenekli çocuklara teklif götürüyoruz ama hiçbirini vermiyorlar. Nedenini bilmiyorum. Ama oynadığımız ligde Trabzonspor, Sivasspor, Rizespor, Giresunspor gibi takımlar var. Elit ligi yani; U15 Ligi… Bayburtlu çocuklar için bundan daha iyi fırsat nasıl olabilir?

Ben, Bayburt’a ve Bayburtlu yeteneklere yardımcı olmaya çalışıyorum ama Bayburt bana yardımcı olmuyor. Müteessirim… Elimden gelen her şeyi yapmaya çalışıyorum ama olmuyor, bir türlü izin vermiyorlar.” dedi.

BAYDER Başkanı Fatih Dündar ise Köse’nin eğitici-yetiştirici yönüyle Bayburt’ta ve sporda güzel işlere imza atacağına inandıklarını dile getirerek günün anısına Rahman Köse’ye teşekkür belgesi takdim etti.

Şiirler, orta oyunları ve ‘bir hikayenin türküsü’ bölümleriyle devam eden Kültür Sohbetleri, İmdat Sancar, Uğur Dündar ve Serdar Eslek’in sahne sunumlarıyla sona erdi.

Foto Galeri

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.