BayDer’den Şölen Programına Tepki

BayDer’den Şölen Programına Tepki
Yayınlama: 16.07.2014
A+
A-

 

1995 yılından günümüze geleneksel olarak süregelen Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni’nin bu yıl 20.sini kutlamak üzereyiz.

Kültür ve sanat adına her güzelliğin var olması gerektiği şölende, tarih ve kültürün beşiği edebiyatvarı ilimizde en önemli eksiklik olarak şiir şöleninin yer almamasını üzüntüyle karşılamış bulunmaktayız.

Türk Dünyasında tarihsel ve edebi kişiliği ile kabul gören Dedem Korkut’u anmanın en öncelikli tarafının edebiyat olduğunu belirtmek gerekir. Aşıklar diyarı şairler otağı Bayburt’ta Dedem Korkut’un mirası Zihnilerle, Celalilerle, İrşadiler ve Hicranilerle günümüze kadar ulaşmış olmasına rağmen bugün kendi adına yapılan uluslararası bir festivalde yer bulmaması şaşkınlıkla karşılanmıştır.

Ayrıca,

Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni’nin ilimizin tanıtımı için önemli bir etkinlik olduğunu, bu tanıtımda en önemli pay sahiplerinin festival boyunca Bayburt’u tanıyarak başka ülkelerde, başka illerde ulusal ve yerel bültenlere ve köşelerine aktaran şair ve yazarlara ait olduğunu da belirtmekte fayda vardır.

Merhum Edebiyatçı, Prof. Dr. M. Fuat KÖPRÜLÜ, Dede Korkut için ; “Terazinin bir Kefesine Türk Edebiyatının tümünü, diğer kefesine de Dede Korkut’ u koysanız yine de Dede Korkut ağır basar” demiştir. Bu söz Dede Korkut’un Türk Edebiyatı için önemini vurgulamaya yetmektedir ve bu düşünceden hareketle Bayburt’a Türk Edebiyatının önemli şahsiyetinin mirasçısı olarak büyük görevler düşmektedir.

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği olarak kuruluşumuzdan bu güne tarihsel varlığımıza, kültürel mirasımıza, edebi değerlerimize, edebiyatımıza, şairlerimize ve ozanlarımıza duyarlı olma yolunda, aşıklık geleneğinin yaşatılması için önemli adımlar attık ve buna yönelik programları gerçekleştirme gayreti içerisinde olduk. Bugüne kadar 7 TRT programıyla, 45’i aşkın kültürel, edebi faaliyetler gerçekleştirdik.

Dedem Korkut ile başlayan, Zihniler, Celaliler, İrşadiler, Hicraniler ile süregelen edebiyatvarı şehrimizde ülkemizin her bir köşesinin duygu armonisini oluşturmak, örgüsünü dokumak geçmişin mirasçıları olarak bizlere bir vazifedir.

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER) olarak tarihsel-kültürel ve edebi duyarlılık içinde olacağımızı, bu şiir şöleni programını da belirleyeceğimiz bir tarihte derneğimizce yapacağımızı belirtmek istiyoruz.

Kamuoyuna duyurulur.

 

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği

Yönetim Kurulu

 

Bayderden program tepkisi

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. H. Bayram dedi ki:

    Bayderi bu yürekliliğinden dolayı kutluyorum. Umarım biran önce telafisini yaparlar. Yanlız ilave edilmesi gereken diğer eksikleri de belirtmek gerek. Doğrusu bu sanatçıları ve programları belirleyen isimleri çok merak ettim.

  2. Nahit İmaç dedi ki:

    Geçen yıl Niksar Belediye Başkanını bir sözü vardı derki tonla para üçtane assoliste verene kadar yörenim ve ilimizin değişik yörelerinden on tane şiar ve yazarla ben şehrimi daha iyi tanıtırım, çünkü hepsi bir sayfa yazı yazsa bütün halk okur ama müzik sadece birilerini eğlendirir akıllı adamla vesselam bizimkilerin kapasitesi de bu kadar çok görme