BEKDER Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

BEKDER Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu
Yayınlama: 03.05.2015
A+
A-

Bu yıl altıncısı düzenlenen program yine renkli görüntülere sahne oldu. Şair Zihni Kültür Merkezi’nde gerçekleşen özel organizasyonda, Bayburt’a yapmış olduğu hizmetlerden dolayı 3 isim daha onur ödülüne layık görülürken, 1 isim de hizmet ödülü aldı.

TANAP Genel Müdürü Dr. Saltuk Düzyol’un Bayburt’a Hizmet Ödülü’ne layık görüldüğü gecede spor ve kültürel alandaki hizmetlerinden dolayı Kenan Abdullahoğlu, sağlık alanındaki hizmetlerinden dolayı Prof. Dr. Salim Başol Tekin ve kültür sanat alanındaki hizmetlerinden dolayı da yerel sanatçı Salih Demir onur ödülüne layık görülen isimler oldu.
Programda açılış konuşmasını BEKDER Başkanı Mete Emir yaptı. Emir, 2007 yılında kurulan Bilim eğitim Kültür Derneği’nin her geçen sene hem üye sayısını artırıp, hem de yaptığı çalışmalarla fark ortaya çıkaran önemli ilerlemeler kaydettiğini söyledi.
Dernek tarafından hayata geçirilen projelere de değinen Emir, “Daha dün gibi hatırlıyoruz ’Gelecek Zamanın Masal Anlatan Çocukları’, ’Bayburt Sözlü Kültürel Mirası’ gibi ilk projelerimizi. Bunları yaparken dedik ki sözlü kültürel mirasa sahip öğeler, unsurlar kaybolup gitmesin ve o masalları bizler gelecek kuşaklara aktaralım. Bu amaçla projeleri hayata geçirdik. Daha sonra Bayburt’un can damarı, bereket kaynağı Çoruh Nehri ile ilgili bir proje gerçekleştirdik. ’Bir Nehrin Yüzünü Yıkamak’ adlı projemiz. Çünkü Çoruh Nehri son derece katı atık ve kirlilik baskısı altındaydı. O konuda önemli çalışmalar yaptık. Bayburt’un ilk doğa sporları şölenini tertip ettik. Çünkü aslında hepimiz, bu salonda bulunan herkes biliyor ki Bayburt’un turizmle ilgili çok önemli bir geleceği var. Biz hep şuna inanıyoruz, bir kentin gelişmesini sadece kamu organları vesiyaset erki meydana getirmez. Bir kentin gelişmesinde en önemli motiflerden biri de sivil toplum kuruluşlarıdır. Bir ilde sivil toplum kuruluşlarının gelişmesi paralelinde katılımcı anlayış da gelişir. Dolayısıyla biz bu çerçevede düşünerek hareket ettik. Şükrediyorum Allah’ıma bugüne kadar yaptığımız bütün işlerde çok başarılar elde ettik. Bundan sonra da sizlerin desteğiyle çok güzel işler yapacağız” dedi.
Kokteyl ile devam eden gecede, Gazi Üniversitesi Moda Tasarım Öğretmenliği Bölümü mezunu Hatice Yaşaroğlu’nun ehram ürünlerinden yaptığı eserler de sergilendi. Kültür Müdürlüğü Salonu’nda gerçekleşen sergiyi gezen protokol üyelerine, Hatice Yaşaroğlu da bilgi verdi. Gece, Türk Halk Müziği sanatçısı Ender Balkır’ın konseri ile son buldu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.