Çapraz böbrek nakli ile hayata “Merhaba”

Yayınlama: 07.11.2016
A+
A-

Bayburtlu ve Muğlalı aileler çapraz nakille hayata tutundu.

Yıllarca böbrek nakli olmayı bekleyen Erdinç Yaya (Bayburt) ve Adalet Genç (Muğla), “çapraz böbrek nakli” sayesinde yeni bir hayata ‘Merhaba’ dedi.

14 yıllık böbrek hastası olan ve son 4 yıl boyunca diyalize bağlı yaşayan Erdinç Yaya, kendisi gibi böbrek hastalığının pençesindeki Adalet Genç’in eşi Şerafettin Genç’in böbreğiyle hayata tutundu. Erdinç Yaya’nın annesi Firdevs Yaya da Adalet Genç’e böbreğini verdi.

Annem benim için her zaman fedakardı

Nakil için birçok olumsuzluk yaşadığını ama umudunu yitirmediğini ifade eden 14 yıllık böbrek hastası Erdinç Yaya, “Çok mutluluk veren bir durum. Her iki taraf için de çok güzel. Annem benim için her zaman en fedakardı. Şimdi de canından can verdi.

İnsan umudunu yitirdiğinde kaybeder

Bazı anlar vardır hani; yıllarca her şeyi aklınızda tutarken son demde unutulan. Tam olarak öyle bir an işte. Bir büyüğümün güzel bir tabiri vardı, “karanlık sıfır” diye. Önce sıfırın içini aydınlatmak gerekiyordu ayağa kalkabilmek için. Belki bu süreç 13-14 yıl sürecekti belki de bir ömür.
Bu süreçteki her insanın ihtiyacı olan çok şey var. Ancak en önemlisi yanında sevdiklerini görmek sanırım… Manevi destek her şeyden önce geliyor bu süreçte. Gerçek dostlarınızı tanıyorsunuz… yanınızda gibi görünenleri… sizi gerçekten sevenleri… ve her şeye rağmen elinizi bırakmayanları.. ikinci adım ise sizde başlıyor.

O da vazgeçmemek!

Herşeye ve herkese rağmen umudunuzu yitirmemek. İnsan yıkıldığında değil, umudunu yitirdiğinde kaybeder.
Şimdi bambaşka bir hayat var önümde. Geride ise beni yeniden dünyaya getiren anneme ifade edemediğim duygular…
İnsanları anlamak için aynı şeyleri yaşamanız gerekmiyor.

Organ bağışı bir hayat değil, onlarca hayat demek. Organ verdiğiniz insanı, onun hayallerini  ve onun sevdiklerini de kurtarırsınız.” dedi.

Kaynak: Bayburt Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.