Doğal Taş Üretim ve Pazarlama Çalışmaları Devam Ediyor

Doğal Taş Üretim ve Pazarlama Çalışmaları Devam Ediyor
Yayınlama: 18.03.2014
A+
A-

Avrupa Birliği tarafından finansa edilen Doğal taş üretim ve pazarlama desteği merkezi projesinin çalışmalarını yerinde inceleyen Milletvekili Bünyamin Özbek yetkililerden proje hakkında bilgi aldı.

Proje inceleme gezisine; Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek, İl Genel Meclis Başkanı Raci Bayrak, AK Parti İl Başkanı Hakan Kobal ve eski Başkan Yusuf Elçi, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ziyeddin Babacan ve İl özel İdare Proje Sorumlusu Muharrem Pekmezci ile Euroestudıos –Tümaş Cons. Şirket yetkilisi Aydın Yoğurtçuoğlu katıldı.

Yapılacak olan Doğal taş üretim ve pazarlama merkezi hakkında İl Özel İdare Genel Sekreteri Ziyeddin Babacan;

“ Proje, yaklaşık 20000 m2 alanda yer almaktadır. Toplam 8000 m2 bina ve tesis inşaatı yapılacaktır. İdare Binası, bodrum kat ile beraber 3 katlı, betonarme karkas yapıdır. Toplam 1420 m2 dir. İmalat ve Doğal Taş Blok Stok Bölümü, 10.50 mt. Yükseklikte prefabrik betonarme karkas yapıdır. Toplam: 6040 m2 dir. Arıtma tesisi, su toplama havuzu, mekanik arıtma ünitesi ve depoları ile 190 m2 alanda yer almaktadır. Kantar ve kantar kulübesi, 60 ton kapasitededir. Toplam: 100 m2 alanda yer almaktadır. Elektrik Trafosu binası, 1000 KvA kapasitede trafo ve 350 Kw acil güç jeneratörü, ana dağıtım panoları ihtiva etmektedir. Toplam: 145 m2 dir. Yer altı su deposu, 2 adet 205 m3 kapasitede, betonarme karkas depodur. Toplam 185 m2 dir. Proje kapsamında, giriş kontrol kulübesi, çevre duvarları, iç yollar, otopark alanları, peysaj düzenlemeleri yapılacaktır.

Fabrikada, 3 adet katrak blok kesme makinesi, otomatik panel cila makinesi, 5 kafalı CNC tezgâhı, su jeti panel kesme ve işleme tezgâhı, panel çevirme tezgâhı, pano nakliye bantları ile 1 adet 30 tonluk, 1 adet 5 tonluk köprü vinç tesis edilecektir.

Projenin yer teslimi inşaat müteahhidine yapılmış, proje yönetim ve kontrol teşkilatı göreve başlamıştır. Halen, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafınca yapılan inşaat sözleşmesi gereği, çevre ve temel hafriyatları Bayburt İl Özel İdaresi tarafınca bitirilmektedir. Nisan ayı içinde temel atma töreni düzenlenecek, inşaat devam edecektir. Bina inşaatlarının 31 Kasım 2014 tarihine kadar bitirilmesi planlanmıştır.

Üretim makineleri, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından ayrı ihale ile temin edilmektedir. Makinelerin Ekim ayı içinde getirilmesi beklenmektedir. Makine montajları, denemeler ve deneme üretimlerinden sonra Bayburt Doğal Taş Üretim ve Pazarlama Destek Tesisinin 2015 yılının bahar aylarında üretime başlaması planlanmaktadır. “

İl Genel Meclis Başkanı Raci Bayrak ise;

Benim İl Genel Meclis Başkanlığı dönemimin son günlerinde böyle mükemmel ve İlimize çok büyük katma değerler katacak bir projenin Nisan ayında başlanılıp 2014 yılı Kasım ayında bitirilerek 2015 ‘in ilk çeyreğinde üretime başlaması ve hem yerel küçük işletmelerimize hem de Dünya ticaretine yön veren katkı sunan bir il olmamızdan dolayı hem mutluyuz hem de gururluyuz” dedi.

Bayburt AK Parti Milletvekili Bünyamin Özbek;

“ 2009 yılında Bayburt İl Özel İdaresi tarafından Bilim Sanayi ve Teknoloji IPA birimine sunulan ve 1 Şubat 2012 tarihinde Operasyonel anlaşması imzalanan “Natural Stone Manufacturing and Markting Support Centre in Bayburt” (Bayburt Doğal taş Üretim ve Pazarlama Destek Merkezi) projesi, kar amacı gütmeyen ve ortakları Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası, Bayburt Belediyesi, Bayburt İl Özel İdaresi,21 Şubat KSS, Bayburt Ziraat Odası ve Bayburt Mermerciler Derneği olan BAY-MAD-Tar Şirketi tarafından işletilecektir.

Tüm Türkiye’de her ilde Avrupa birliği projelerinde büyük projeler hayata geçti. Biz bir alt yapı projesi geçirdik, bundan ayrı SODES ve farklı uygulamalı projelerle Bayburt olarak hem İl Özel İdaresi olarak, hem de küçük işletmeler olarak proje sunup, yararlanan illerden birisiyiz. Bunların en büyüğü tabii ki Taş Projesi. Bayburt taşı yıllardan beri Türkiye’ye hizmet eden taştır. Hangi vilayete gidersek gidelim özellikle cami ve minarelerin kaplamasında Bayburt taşını görebiliyoruz.

Bu taş küçük sanayi işletmeleri şeklinde Türkiye’ye açılan bir sanayi sektörü var Bayburt’un tarımdan sonra Türkiye’ye katma değer vermiş olduğu en büyük sektörlerden biridir. Buda profesyonel anlamda başta İl Özel İdaremizin uğraşları sonucu bu yapım projesi bittikten sonra tüm Türkiye’ye yayacağız. Asıl amaç küçük esnafımız burada desteklemek kar gözetilmeden bu proje devam edecektir. Projeye emeği olan şahıslar ve kurumlar var onları göz arda etmemek gerekiyor. Biz heyecan verdikse bu projeye katkımız sadece o olmuştur.

Projenin kabul ayağından sonraki süreçte bizleri yalnız bırakmayan Bayburt Belediye Başkanına, Ticaret Odası Başkanımıza bu hususta İl Genel Meclisi üyelerimizin tamamına, Tabii ki Valimiz Makam olarak büyük katkı sağladıkları için teşekkür ediyorum. Bu proje Bayburt’a yapılmış bir hizmettir. İnşallah Bayburt taşı daha iyi bir şekilde Türkiye ve dünya sektöründe temsil edilecek diye düşünüyorum. Bu projeler, hükümetimizin Avrupa Birliği ve diğer projeler başlaması sonucu tüm vilayetler bu şekilde yayılmıştır ve büyük heyecan getirmiştir Sayın Başbakanımıza ve onun Bakanlarına projeyle ilgili Bakanımıza tek tek teşekkür ediyorum.

Ayrıca Milletvekili Özbek 2014 Yılı KÖYDES ödemelerinde Bayburt’a Bayburt Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliğine; 2.779.325 TL, Aydıntepe İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliğine; 604.432 TL ve Demirözü İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliğine; 523.841 TL getirilmiş olup, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri ile yapılacak çalışmalar sonucu belirlenen hizmetlerde harcanacaktır.” açıklamasını yaptı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.