“Gül Yetiştiren Adam” konferansı düzenlenecek

“Gül Yetiştiren Adam” konferansı düzenlenecek
Yayınlama: 24.02.2016
A+
A-

Bayburt Üniversitesi tarafından “Gül Yetiştiren Adam” konferansı düzenlenecek.
Bayburt Üniversitesi Yeni Külliye Konferans Salonu’nda gerçekleşecek konferansta bir devri düşünce ve sanatı ile yoğurup mayalandıran “Nesillerin Abisi” yazar-mütefekkir Rasim Özdenören “Gül Yetiştiren Adam” romanı kapsamında katılımcılarla düşüncelerini paylaşacak.
Yazar Asım Gültekin’in moderatör olduğu konferans 04 Mart 2016 Cuma günü saat 14.30’da başlayacak.
2015 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında Edebiyat alanındaki ödül, edebiyatı kendi başına soyut bir uğraş olmaktan çıkarıp hayat ile birleştirerek anlamlandıran, fikirlerine kalemiyle estetik kazandıran, “Yumurtayı hangi ucundan kırmalı?” diye tereddüt edenlere “Kafa karıştıran kelimeler”den uzak durup ilkesel düşünme ve ahlaklı yaşamayı gösteren, ektiği tohumlar ve yeşerttiği fidanlar nedeniyle  “Gül yetiştiren adam” Sayın Rasim Özdenören’e verilmişti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ödül töreninde Özdenören için şunları ifade etmişti: “Sayın Rasim Özdenören; evet, ülkemizin en önemli edebiyatçılarından biridir, ama yanı zamanda kendisi ‘7 Güzel Adam’dan biridir. Bir neslin değil, adeta nesillerin ağabeyidir, benim de ağabeyimdir. Bir dava ve mücadele adamıdır. Sayın Özdenören Mavera Dergisi’nin çıkış gerekçesini ifade ederken, ‘Tarihte hiçbir uygarlık ilkin bir edebiyat hazırlığı geçirmeden, kelam eğitimini tamamlamadan, yani düşünce söze, söz de eyleme dönüşmeden var olma ortamına kavuşamamıştır.’ diyordu. Tek başına bu cümlenin dahi onun edebiyatla birlikte bir bütün olarak hayata bakışını da yansıtmaya yettiğine inanıyorum. Evet, kendisi 75 yıllık hayatına başarılı bir bürokrasi kariyeri ki Devlet Planlama Teşkilatımızda uzun yıllar orada aldığı görevlerin hakkını verme dönemi oldu, onlarca hikâye ve deneme kitabı, çeviriler, binlerce gazete yazısı, her biri hala birer efsane olarak anılan edebiyat dergileri sığdırmayı başarmış bir abide isimdir. Sayın Özdenören’in eserlerinin yeni kuşakları da doyuracağına, aydınlatacağına inanıyorum.”
Star Gazetesi’nin 2015’te 2’ncisini düzenlediği Necip Fazıl Ödülleri’nde ise Necip Fazıl Saygı Ödülü’nü Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Nuri Pakdil’in birlikte takdimi ile alan Rasim Özdenören kürsüye geldiğinde ‘kısa konuşmak istiyorum, Sayın Cumhurbaşkanım yürüyüşünüz yeter’ sözlerini dile getirmişti.
Özdenören, Diriliş, Edebiyat ve Mavera dergilerinde yazdığı yazılarla gönüllerde sarsılmaz bir yer edinmesiyle Türk Edebiyatı’na ve kültürüne önemli hizmetlerde bulunmuş zirve şahsiyetlerden biri olarak kabul ediliyor.

"Gül Yetiştiren Adam" konferansı düzenlenecek

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.