Hayırseverler İmam Hatip Ortaokulu’ndan Suriye’ye Yardım

Hayırseverler İmam Hatip Ortaokulu’ndan Suriye’ye Yardım
Yayınlama: 07.03.2015
A+
A-

Bayburt Hayırseverler İmam Hatip Ortaokulu’nda eğitim-öğretim gören öğrenciler Suriyeli mülteci kardeşleri için yardım kampanyası başlattı. Öğrenciler tarafından “Bir Ekmek, Bir paket makarna” sloganıyla başlatılan yardım kampanyası kapsamında toplanan temel gıda malzemeleri Suriyeli ailelere teslim edilmek üzere İHH Bayburt temsilciliğine teslim edildi. Okuldaki öğrencilerin başlattığı kampanyaya, öğretmenlerin yanı sıra okul aile birliği yönetimi ve veliler de katıldı.
Kampanyayı başlatan öğrencilerden 7-B sınıfı öğrencisi Yusuf Buğra AKYÜZ, Suriye’de meydana gelen olayları her gün televizyonlardan izlediklerini belirterek, ”Devletimiz yapılabilecek bütün yardımları sağlamaya çalıştı, ancak toplum olarak bizlerin de bir şeyler yapması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu üzücü olay herkes gibi bizi de derinden etkiliyor” dedi.

Bugünlerde Suriye’de bulunan kadın, çocuk herkesin gıda ve giyim malzemelerine ihtiyaç duyduğunu dile getiren, 6-A sınıfı öğrencisi Ayşe ÖZEN ise duygularını şöyle ifade etti:

”Bizler, evlerimizde rahat rahat yaşarken onların zor durumda olmalarını izlememiz doğru değil. Biz de bu projeyi gerçekleştirmek istedik. Ailelerimizden başlayarak, tanıdıklarımızdan ve çevremizden etkinliğimize destek vermelerini istedik. Toplanan yardımlar damla damla birikti. Bizce yeterli değildi ama az da olsa oradaki kardeşlerimize biraz derman olacak. Hiçbir karşılık veya ödül beklemiyoruz. Bu tür kampanyaların ülkemize yayılmasının istiyoruz. Gönül isteyince Allah da yardım ediyor. Bize destek veren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Televizyonlardan, Suriyeli çocukların zor durumda olduklarını gördüklerinde bu projeyi yapmaya başladıklarını ifade eden öğrenciler, ilk önce uzun süre bozulmadan kalabilecek kuru gıdaları toplamaya başladık. Erzaklarımızı arabaya yükledik. Bayburt İHH insani yardım derneği Bayburt temsilcisi İlhami POLAT’a teslim ettik. Onlar da bu konuda bize yardımcı oldu. Onlara ve kampanyaya yardım eden arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

Okul müdürü Ali AKTAŞ ise, Ülkemizde yaklaşık olarak iki milyon misafirimiz var. Hatay, Kilis ve sınır illerimizde 300 bine yakın Suriyeli mülteci barınıyor. Bunların 545 bini devletin kamplarında kalıyor. Diğerleri STK’ların kamplarında hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. Sabah uyanan için akşam olmuyor, akşam yatan için ise sabah. Bazen almayı bazen de vermeyi teklif ediyoruz. Ama bugün gerçekten öğrencilerimiz bize duygusal anlar yaşattı. Sizler gönüllerinizi ortaya koydunuz. Bir bakıyorum yarım litrelik çiçek yağından, evindeki tarhanasından, pirincinden, makarna ve bulguruna kadar herkes bir şeyler alıp getirmiş. Savaşlarla, baskı ve zulümle dolu bir dünyada sizler sevginizle yaklaştınız. Ben canı gönülden hepinize teşekkür ediyorum, sizleri tebrik ediyorum, dedi.”

Not: Ayrıntılı bilgi için http://hayirseverler.meb.k12.tr adresini inceleyebilirsiniz.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.