İŞKUR’a başvuranların tamamı işbaşı yapacak

İŞKUR’a başvuranların tamamı işbaşı yapacak
Yayınlama: 23.10.2015
A+
A-

Bayburt  İŞKUR İl Müdürü Ömer Akdeniz  2016 yılında İŞKUR’ dan yararlanacak olan işçi sayısını ve ekonomik getirisini belirten yazılı bir basın bildirisi açıkladı.

Akdeniz ‘in açıklaması şöyle;

“Bayburt Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü olarak istihdamın korunmasına ve artırılmasına, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin azaltılmasına yardımcı olmak üzere Toplum Yararına Program (TYP) bünyesinde ilimizde bu dönem istihdam edilecek personel ihtiyacı konusunda Ağustos ve Eylül aylarında bir ön çalışma hazırladık. Yapılan ön çalışma doğrultusunda Genel Müdürlüğümüzden bu yıl için 15.06.2016 tarihine kadar çalıştırılmak üzere 2700 kişilik kontenjan tahsis edilmiştir. Ayrıca Orman İşletme Müdürlüğünde bünyesinde İŞKUR'a başvuranların tamamı işbaşı yapacak6 ay çalışan işçilerin sürelerinin uzatılması talebimiz üzerine çalışanların süreleri 3 ay daha uzatılarak 9 aya kadar tamamlayacaklardır. Genel Müdürlüğümüz talep ettiğimiz sayıya itiraz etmeden tümünü onaylamıştır. 2700 yeni kontenjan için 32 milyon 400 bin lira, Orman İşletme bünyesinde süresi uzatılan kontenjan içinde 424 bin 500 lira toplamda yıllık 32.824.500Lira Bayburt ilimize tahsis edilmiş, bu ödenekler asgari ücret artışına göre artırılacaktır.

Bayburt bu kontenjan sayıları ile nüfus oranına göre en fazla TYP kapsamında istihdam sağlayan olan il olmuştur. Geçen yıl, bu dönem bize tahsis edilen kontenjan sadece 1000 kişiydi. Daha sonra proje takvimi uyarınca duyurusunu yaptığımız üzere 12-21 Ekim tarihleri arasında aldığımız müracaatlardan merkez, ilçe ve beldelerde çalışmak üzere müracaat edenlerin tamamı her hangi bir ayrım yapılmaksızın işe başlatılmıştır. Köy okulları ile köyde çalışanlar noter huzurunda kura ile işe başlatılmıştır.

Köy kontenjanlarına müracaat edenler ise noter huzurunda kura ile tespit edildikten sonra iş başı yapmışlardır. Bu vesile ile Bayburt’ta istihdam, işsizlere mesleki tecrübe ve kendini geliştirmek konusunda büyük bir mesafe kat edilmiş ayrıca 32.824.500 Lira Bayburt ekonomisine girdi sağlamıştır. Taleplerimizin tamamını karşılayan Hükümetimize, Bakanlığımıza, Genel Müdürlüğümüze ve Sayın Vekilimize şükranlarımızı sunuyor, İlimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Yukarıdaki açıklamaların detaylarına bakıldığında ve belirtilen 2700 yeni  işçi sayısına İŞKUR’dan hala işe devam eden 300 kişiyi de eklediğinizde bu sayı 3000 kişiyi buluyor. Söz konusu sayıdaki işçilere ödenen ortalama aylık ücret 4.5 milyonu buluyor. 8 ay ödenecek olan miktar yaklaşık 36 milyon lira ediyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Ali Ersoy dedi ki:

    Güzel ama olması gereken bu değil Bayburtta ve tüm yurtta yapılan bu işlerin hepsi bir seçim dönemine mahsus bir seçim yatırımından başka bir şey değildir.İnsanlar hem de sınırlı sayıda insana iş verilmesine rağmen düşük bir asgari ücrete ve geçici işlere tav olarak yönlendirilmekte ve oyları alınarak 5 sene boyunca süründürülmektedir.Oysa diger tarafta 5000 lira asgari ücret başta olmak üzere nice sosyal destekleri kaynaklarıyla birlikte hazırlamış haydar baş insanların gözünden kaçırılmaktadır.Bu insanlar bilsinler ki başkalarına aldanmasalar haydar hocanın vaadleri ona destek olurlarsa bir sandık mesafesi kadar uzaklarındadır