İşverene büyük destek!

İşverene büyük destek!
Yayınlama: 28.07.2017
A+
A-

Mevcut çalışan sayısı üzerine alınacak tüm işçilerin SGK prim ve gelir vergisi yıl sonuna kadar devletten!

Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’na ilk defa katıldı ve çok önemli açıklamalarda bulundu.

Bayburt İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 3. Olağan Toplantısı Valilik toplantı salonunda Vali Ali Hamza Pehlivan başkanlığında toplandı. Toplantıya Kurul üyesi Kurum Amirleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Oldukça yüksek katılımla gerçekleşen toplantıda, Vali Ali Hamza Pehlivan açılış konuşmasını yaparak katılımcılara, katılımları için teşekkür etti.

Daha sonra İŞKUR İl Müdürü Muhammet Abdullah Kahveci tarafından gündem maddelerine geçilerek, Kurum çalışmaları hakkında detaylı bilgi verildi. İŞKUR İl Müdürü Muhammet Abdullah Kahveci, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yıl başında başlatılan Milli İstihdam Seferberliği kapsamında, İŞKUR ve SGK tarafından yapılan çalışmaları anlattı. Bu kapsamda 687 sayılı KHK kapsamında çıkarılan ve özel sektör işverenlerine uygulanan teşvik hakkında bilgilendirme yaptı. Bu Teşvik uygulamasında yapılan ve İlimiz için büyük öneme sahip olacağı düşünülen değişiklikler gündeme getirildi. Söz konusu teşvik uygulamasında mevcut olan Aralık 2016 ayında çalışan işçi sayısına artı olarak alınacak her bir işçinin yıl sonuna kadar devletimiz tarafından ödenecek olan SGK pirim ve Gelir vergisinde, yapılan yeni değişiklikle söz konusu ayda hiç çalışanı olmayanların da kapsama alındığı söylendi. Yine ilgili teşvik uygulamasında, teşvikten faydalanılabilmesi için alınacak işçilerde aranılan en az 3 ay işsiz olma şartının da değiştirilerek İşe giriş tarihi itibariyle işe alındıkları tarihten önceki üç ayda 10 günden fazla çalışmamak olduğu söylendi. Mevcut durumda 2017 yılı içerisinde yeni açılan işyerlerinin söz konusu primlerin 3 ay sonra ve yarısının ödendiği, yine yapılan değişiklikle de yeni açılan işyerlerinin de tam olarak kapsama alındığı bilgisi verildi.

SGK İl Müdürü Ali İhsan Nuhoğlu da ilimizde Özel sektör işyerlerinde Aralık 2016 ayında toplam çalışan sayısının 4799 olduğunu, Haziran 2017 itibariyle de bu sayının 6728 e yükseldiğini ve İlimizde özel sektörde toplam çalışan sayısında 1929 kişi artış olduğunu söyledi.

Son olarak Kurul Başkanı Vali Ali Hamza Pehlivan, İŞKUR ve SGK tarafından bu güne kadar yapılan çalışmalar için teşekkür ederek, aynı çalışmaların daha hızlı ve verimli şekilde devam etmesi gerektiğini söyleyerek toplantıyı sonlandırdı.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.