Kılıç, “engelsiz bir yaşam için engel siz olmayın”

Kılıç, “engelsiz bir yaşam için engel siz olmayın”
Yayınlama: 13.05.2015
A+
A-

Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası münasebetiyle Bayburt Uzmanlar Özel Eğitim Merkezinde basın mensuplarına kahvaltı verildi.

Bayburt Uzmanlar Özel Eğitim Merkezi Kurucu Müdürü Serhat Kılıç, “Engelli vatandaşların sorunlarına çözüm bulmanın zor olmadığını, ilgi göstermenin bile büyük bir çözüm çözüm olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

Engelliler Haftası, 10–16 Mayıs tarihleri arasında ülkemizde ve Birleşmiş Milletlere bağlı ülkelerde fark etmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanılan bir haftadır.

Nüfusun %36.84’ü engelli ailesi

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan Engellilik Raporu’nda, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ine karşılık gelen 1 milyar insanın engelli olduğu açıklanmıştır. Türkiye’de ise sayıları yaklaşık 8.5 milyonu bulan engelli vatandaşımız, ülke nüfusunun yüzde 13’ünü oluşturmaktadır. Engelliler, aileleriyle beraber düşünüldüğünde genel nüfusumuzun %36.84’e tekabül ettiği gerçeğiyle karşı karşıyayız. Kılıç, "engelsiz bir yaşam için engel siz olmayın”

Engellilik; doğuştan veya sonradan gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerinin bir veya birkaçının yetersizliğidir.

Toplumumuzun duyarlılığı veya duyarsızlığı nispeti kadar engellidirler

Toplumun en önemli sorunları arasında yer alan engellilik kavramı, çalışma hayatında yetersizlik, bedensel manada ise eksiklik olarak ifade edilir. Burada engellilik kavramı, engellilerin sadece zihinsel ve bedensel yetersizliği olarak görülmemelidir. Toplumumuzun duyarlılığı veya duyarsızlığı nispetinde engellilikleri artacak veya azalacaktır. Acımak, duygulanmak sorunlarına çözüm getirmez. Kendilerini geliştirebilecekleri, öz bakımından yemek yemesine kadar, ayakta durmasından yürümesine, okumasından yazmasına, anlamasından anlatmasına kadar eğitim imkanları sunmak, çalışabilecekleri alanlarda iş ortamları sağlamak gerekir. Çünkü engelliler de yaşamlarını sürdürebilmek için çalışmak, ihtiyaçları için harcamak zorundadırlar.

İlgi göstermek bile çözümdürKılıç, "engelsiz bir yaşam için engel siz olmayın”

Engellilik, dünyanın en zor şeylerinden biri olabilir, ama dünyanın sonu değildir. Engellilerimizin sorunlarına çözüm bulmak da zor değildir. İlgi göstermek bile büyük çözümdür. Zaten çağdaş devlet olmanın en önemli göstergesi de engelli vatandaşlarına değer vermesi, sorunlarına çözüm üretmesi ve tüm hizmetlerden eşit bir biçimde yararlanmalarını sağlamasıdır.

Unutulmamalıdır ki, engelli bireyin yaşadığı sorunlar sadece kendisinin değil tüm insanların ortak sorunudur.

Kimsenin engellenmediği bir dünya diliyor ve “engelsiz bir yaşam için engel siz olmayın” diyoruz.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.