Kılıçalan’dan ‘Dünden Bugüne Ma’şeri Bayburt’

Kılıçalan’dan ‘Dünden Bugüne Ma’şeri Bayburt’
Yayınlama: 15.03.2018
A+
A-

Şair- yazar Faruk Kılıçalan’ın ‘Dünden Bugüne Ma’şeri Bayburt’ adlı kitabı okuyucuyla buluştu.

Civan Yayınları’ndan 200 sayfa olarak yayınlanan kitapta Kılıçalan’ın 132 Bayburtlu hakkında yazdıkları yer alıyor.

Abdullahoğlu: “Alkış talep ediyorum”

Kitabın önsöz yazısı Kenan Niyazi Abdullahoğlu imzalı. Kılıçalan’ın çok yönlü başarılı bir kişilik olduğunu anlatan Abdullahoğlu, yazısını şu ifadelerle tamamlıyor:

“Hayatına bu kadar başarı sıkıştırmış, bir MP4’ü kıskandıracak yetenekteki bu adamı alkışlamamız gerekiyor, can-ı gönülden bir alkış talep ediyoprum.

Bu yazdıklarım başlangıç noktasından itibaren hayatı sanatla değerlendiren bir azmin, tutkunun, azametin basitçe anlatımıdır.

Eller havaya lütfen. İşte bunu geçmeyelim, hakkını teslim edelim, ediyorum…”

Cemalettin Kumbasar kardeşimin aziz hatırasına ithafen…

Kılıçalan ise, ‘Neden Maşeri Bayburt? sorusunu şöyle yanıtlıyor:

“Ma’şeri Bayburt, hayatının ilk yarısını memleketinde, diğer yarısını da diyarı gurbette geçirmiş bir hemşehrinizin, gönülden sevdiği bir arkadaşını kaybettiği günü takip eden gün doğdu. Kitapta yer alan kişiler hayali insanlar olmayıp, özbe öz Bayburt evlatlarıdır. Tevatür ve birinci elden edinilmiş bilgilerin dışında, isimlerin birçoğuyla dostluk ve arkadaşlık sayesinde yaşanmışlıklar anlatılmıştır.

Elinizdeki kitapta yer alan hemşehrilerin seçiminde zengin fakir ayrımı olmamasına özen gösterilmiş; iktisadi, sosyal, içtimai, mevki ve makam sahipleri gözetilmemiş ve siyasi bir amksat güdülmemiştir. Bahusus memlekete mal olmuş, herkes tarafından sevilen; sanat, zanaat ve ticaret erbabı, sosyal çalışmalarıyla müsemma ve diğer özel hususiyetleriyle tanınan ve bilinen saygın insanlarımızın anlatılmasına çalışılmış ve öyle bir maksat ile bu kitap vücuda gelmiştir.

Ezcümle bu kitap, bir bakıma ‘hafızai beşerin nisyan ile malul’ tezahürüne karşı tasarlanmış; gelecek nesillerin köklerine ait bilgileri aktarmak, ma’şeri hafızaya kayıt maksatlıdır.

Velhasıl kendi döş kafesinde ceste ceste çarpan bir yüreğin, ortak paydalarına düşen ve kesişen; maziden arta kalan ve sayha sayha yaşanan herçek hikâyeleri anlatmaktadır.

Bu anlatımda başarılı oldu isek ne mutlu bize..”

Purut Kitabevi’nde satışa sunuldu

‘Altunay’ ve ‘Sır Nâme’ adlı iki adet şiir kitabı da olan yazar Kılıçalan’ın son kitabı ‘Dünden Bugüne Ma’şeri Bayburt’ isimli eseri Purut Kitabevi’nde satışa sunuldu. Kılıçalan, Purut Kitabevi tarafından Mayıs ayının ilk haftasında Taşhan’da gerçekleştirilecek olan imza gününe de katılarak eserini hemşehrileri için imzalayacak.

Kitapta kimler var?

Kitapta biyografilerine yer verilen simler şöyle: “Ahmet Aksoy, Ahmet Kırcoğlu, Ahmet Küçük, Ali Bilen, Ali Kemal Kumkumoğlu, Ali Kemal Temuçin, Alper Yazoğlu, Dr. Arslan Özkan, Asım Durulmuş, Asım Hancı, Avni Özkan, Avni Sağdıç, Bayram Arslan, Bedri Turhan, Berhan Şimşek, Beşir Kılıçalan, Bünyamin Kutluer, Cahit Altay, Cemalettin Kumbasar, Cemil Kanber, Derviş Yücel, Durmuş Hocaoğlu, Dursun Ali Camadan, Dursun Ali Daştan, Ekrem Küçük, Emin Fevki Efendi, Engin Özkal, Enver Özkan, Erdoğan Kadakal, Erdoğan Orhan, Erol Kılıç, Ertuğrul Çakır, Ertuğrul Haşlak, Dr. Eser Cemil Alptekin, Eyüp İşaşır, Faik Uluca, Fehim Sayıner, Ferit Çağ, Fırat Kızıltuğ, Fikret Algan, Gobuk Sultan Nene, Gürsel Karapınar, Hacı Şaban Efendi (Temur), Halim Turan Oğulluk, Halit Yıldız, Hamit Kadakal, H. Haluk Akkoyunlu, Prof. Dr. Hasan Ceylan, Hükmü Pekmezci, Hüsamettin Elçi, Prof. Dr. Hüsamettin Koçanoğlu, Hüseyin Kumbasar, İhsan Develi, İlhami Tuluk, İrfan Türkoğlu, İsmail Hakkı Çalışkan, İsmet Çakal, Kore Kılıç, Kurban Yazoğlu, Kurban Yılmaz, Kenan Niyazi Abdullahoğlu, Köksal Ciyaval, Lütfü Aydınlı, Mahmut Kasap, Mahmut Kırtan, Mehmet Ergül, Mehmet Kahveci, Mehmet Orhan Akkoyunlu, Mehmet Yaşar Ocaklı, Mete Türker, Metin Sezer, Miktad Topçu, Mitat Bölen, Muammer Daştan, Muhsin Bayburtlu (Karaer), Murat (Canan) Ergül, Murat Karapınar, Musa Baştürk (Dede Paşa), Mustafa Akyüz, Mustafa Masatlı, Münir Bozkurt, Naci Memiş, Naci Piri, Necdet Alp, Prof. Dr. Necip Alp, Nevres Taştan, Nevzat Vardar, Nihat Bölen, Nihat Köklü, Nizam Sayın, Ordahan Ardahan, Orhan Çakmak, Orhan Gülsün, Osman Cevahiroğlu, Osman Hafız (Okuyucu), Osman Okutmuş,  Prof. Dr. Osman Şimşek, Ömer Naci Bozkurt, Pala Nazif, Rahmi Topsakal, Recai Aydoğdu, Recep Akkoyun, Remzi Çağıldak, Salih Cengiz, Selahattin Aydoğdu, Selahattin Kırıcı, Prof. Dr. Semra Kahraman, Serdar Kadakal, Sıdı Laz (Cambaz Sıdı), Dr. Sinan Köksal, Şaban Çavdar, Doç. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Doç. Dr. Şahbender Çoraklı, Şeref Akgerdan, Şerafettin Doğru, Prof. Dr. Şeref Oruç, Şevki Özdemir, Şinasi Çakır, Talat Başgül, Taner Karaoğlu, Temel Çiftçi, Teoman Erengil, Turgut Başağa, Vuslat Karapınar, Yahya Akengin, Yaşar Aker, Yavuz Şahin, Yılmaz Saka, Yüksel Aktaş, Zafer Akduman, Zeki Dinçer, Zeki Kutur.”

Haber: Bayburt Postası

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Faruk Nafiz Kılıçalan -Beşiroğlu- dedi ki:

    Teşekkür ederim.. sitenizden haberdar olduğum halde, yaptığınız bu kadirşinas haberden haberim yoktu. Çok sağolun, müteşekkirim efendim.. selam ile.