Kop Savunması ve Bayburt Çalıştayı Başladı

Kop Savunması ve Bayburt Çalıştayı Başladı
Yayınlama: 26.04.2016
A+
A-

Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen “Öncesi ve Sonrasıyla 100. Yılında Kop Savunması ve Bayburt Çalıştayı” başladı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Gökhan Budak Konferans Salonu’nda yapılan çalıştaya Bayburt Garnizon Komutanı Jan. Alb. İbrahim Ayhan Vural, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Bayburt Belediyesi Başkan Yardımcısı Nesimuttin Selçuk, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Çiğdem, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşundan ve İstiklal Marşının okunmasından sonra çalıştayın açılış konuşmasını yapan Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinin yeni kurulduğunu belirterek, Kop Savunması ile tarihle ilgili başka çalışmaların da İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi bünyesinde gerçekleştirileceğini söyledi.

Gençlere de seslenen Rektör Coşkun, “Gençler, bugün bile Kop dağına gitseniz oradaki mevzileri hala görebilirsiniz. Oradaki kurşunları görebilirsiniz. Henüz canlı. Dolayısıyla Kop dağı bir Sarıkamış gibi canlandırılabilir. Zaten milli parklar bünyesine de alınacak. Bu konuda üniversitemizin de destek verdiği bir proje var.  Milli parklar bünyesine alındığında da çok canlı bir Kop dağı göreceksiniz. Bunlar bizim atalarımızın hatırası. Az önce Garnizon Komutanımız ile onu konuşuyorduk. Komutanımız da doğu ve Kop Savunması ve Bayburt Çalıştayı Başladıgüneydoğuda epeyce emek vermiş bir kişidir. O bile diyor ki bizim oralarda çektiğimiz çileler bu zatların Kop dağında çektiklerinin yanında yüzde bir bile olmaz. Bu insanlar aç, bu insanlar açık, bu insanlar karda, kışta bu memleketi savunmuşlar ve Kop Dağı Savunması tarihe “2. Plevne” diye geçmiş. Bu olay, o anlamda örnek alacağımız, ilmek ilmek dokuyacağımız bir olaydır. Ben bu çalıştay için gelen bütün misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Katıldıkları için teşekkür ediyorum. Çok önemli sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum.” diye konuştu.

İsmail Kahraman tarafından hazırlanan 100. Yılında Kop Savunması Belgeseli’nin gösteriminden sonra Kahraman yaptığı konuşmada Bayburt Üniversitesinin vefalı bir davranış örneğini sergilediğine işaret ederek Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun’a teşekkür etti.

Üç oturum ve kapanış oturumundan oluşan çalıştayda Birinci Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesindeki Kop Müdafaası’nda Ruslara karşı kış şartlarında zor şartlar altında yaklaşık 6 ay mücadele eden Osmanlı ordusunun kahramanlıkları ele alınıyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.