KUDAKA, Bölge Veri Tabanı Çalışmasını Paylaşıma Açtı

KUDAKA, Bölge Veri Tabanı Çalışmasını Paylaşıma Açtı
Yayınlama: 04.02.2015
A+
A-

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Erzurum-Erzincan-Bayburt’tan oluşan TRA1 Düzey 2 bölgesinin tüm ilçelerine dair istatistik veri tabanı çalışmasını test yayını olarak paylaşıma açtı.

KUDAKA Araştırma Planlama Birimi tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde bölgeye ait TUİK verileri ışığında oluşturulan veri tabanı, KUDA_STAT kullanıcı ara yüzü ile tüm ilgililerin kullanımına sunuldu.

Kullanılan ara yüzde TRA1 Düzey 2 bölgesinin tüm ilçelerine ait istatistikler, grafik ve harita olarak görülebilmektedir. Sistem gerektiğinde harita, grafik ya da veri tablosu olarak çıktı verebilmekte; ilçe bazında, değişkenler bazında ya da yıllar itibariyle değişimler çoklu karşılaştırmalar ile görüntülenebilmektedir.

Oluşturulan istatistik ara yüzünde 32 adet ilçe verisi;demografi, eğitim, gelişmişlik ve tarım olmak üzere 4 ana kategoride paylaşıma sunuldu. 1991 ile 2013 yılları arasındaki mevcut TUİK verilerinden faydalanılarak düzenlenen veri tabanında, 176 farklı değişken (veri çeşidi) ve 44.922 adet veri kullanıldı.

 

Bölge İstatistik Veri Tabanına, http://kudaka.org.tr/KUDAKA_StatPlanet/web/StatPlanet.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.