Merkez Bankası Başkanlığına Şahap Kavcıoğlu getirildi

Merkez Bankası Başkanlığına Şahap Kavcıoğlu getirildi
Yayınlama: 20.03.2021
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı atama kararı ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu oldu.

Resmi Gazete’de yayınlanan kararla Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası görevi Naci Ağbal’dan alınarak bu göreve yine bir Bayburtlu isim Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi.

Marmara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Kavcıoğlu aynı zamanda Yeni Şafak gazetesinin köşe yazarları arasında bulunuyor.

Kavcıoğlu’nun Yeni Şafak’taki Salı günkü makalesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik reform paketini değerlendirdi ve bu paketin en önemli mottosunu “yatırım, üretim, istihdam ve ihracat” olarak nitelendirdi.

Kavcıoğlu, yazısında, “Sonuç olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve ilgili tüm kurumlarımızın çabalarıyla hazırlanan bu ekonomi paketi, pandemi sonrası küresel toparlanma döneminde Türkiye’nin hedeflerini gerçekleştirmek üzere somut ve çözüm odaklı politikalar içeriyor. Yatırımın, üretimin, ihracatın ve istihdamın teşvik edilmesini ortaya koyan bu kapsamlı reformlar, ekonomideki gerçekler ışığında tutarlı ve bir bütünlük içinde hazırlanmış” ifadelerine yer verdi.

Şahap Kavcıoğlu kimdir?

1967 yılında Bayburt’ta doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü’nden mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsü’nü Denetim Uzmanı olarak tamamladı.

Daha sonra İngiltere Hastings College’ta İşletmecilik üzerine eğitim gördü. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı ve doktorasını aldı.

Bankacılık kariyeri boyunca Esbank ve Halkbank’ta farklı pozisyonlarda görev yaptı.

Kavcıoğlu, 2015-2018 arasında Adalet ve Kalkınma Partisi Bayburt milletvekilliği yaptı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.