Öğretmenlerin Ellerinden Öğrencilere Aşure Dağıtımı Yapıldı

Öğretmenlerin Ellerinden Öğrencilere Aşure Dağıtımı Yapıldı
Yayınlama: 08.11.2014
A+
A-

Kaleardı 75.Yıl İlkokulu ve Kaleardı 75.Yıl Ortaokulu öğrencileri, öğretmen ve velilerin katılımıyla aşure etkinliği gerçekleştirdi. İl Milli Eğitim Şube Müdürü Serdar Salık’ın da katıldığı program okul bahçesinde icra edildi. Ortaokul müdür vekili Mahmut Çalışkan selamlama konuşmasında şunları ifade etti:

Öncelikle bu anlamlı programı gerçekleştiren, her türlü sorumluluğu üstlenmekten geri durmayan öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi Muharrem ayı, İslâm kültür tarihinde önemli yeri olan bir zaman dilimini temsil etmektedir. Bu ayın önemi, içinde meydana gelmiş olan önemli olaylardan kaynaklanmaktadır. İslâm tarihinin en üzücü olaylarından biri olan Kerbela olayı da bu ayda gerçekleşmiştir. Bütün Müslümanları üzen bu tarihi olay, müminler arasında soğukluğun ve kırgınlığın sebebi kılınmamalıdır. Bütün Müslümanlara düşen görev, yanlış ve üzücü örneklerden ibret alarak, onların tekrar yaşanmaması için ne gerekiyorsa onu yapmaktır, dedi. İlkokul müdürü Sertaç Şeker’in de;

bu özel günün birlik beraberlik, kardeşlik ve sosyal dayanışma günü olduğunu, her zamankinden daha fazla güç ve amaç birliği yapmamız gerektiğini hatırlattığı program aşure ikramı, günün anlamının-öneminin belirtilmesi ve Din.Bir-Sen başkanı Mustafa Polat’ın yaptığı dua ile son buldu.

Din ve Ahlak dersi öğretmeni Adil Kacır ise günün anlamı hakkında şunları söyledi:

Her dinin, milletin kutsal veya diğer zaman dilimlerinden farklı kabul ettiği, kendine özgü belirli gün ya da ayları vardır. Yüce dinimiz İslâm’da da bu tür gün, gece ve aylar vardır. Şüphesiz insan için en değerli mefhumlardan birisi de zamandır. Zaman kavramı yaratılmış varlıkların, “ömür”lerini içinde yaşadıkları bir süreçtir. Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerimde, zaman konusuna doğrudan ya da dolaylı yollarla dikkat çekilmektedir. Bu yolla, bir yandan her şeyi yaratan Yüce Allah’ın varlığının ve birliğinin bir delili olarak zaman ön plana çıkarılmakta, bir yandan da son derece kısa bir zaman diliminden ibaret olan insan ömrünün iyi değerlendirilmesi ve ahiret mutluluğunun elde edilmesi yolunda, zamanın iyi değerlendirilmesi gerektiğine işaret edilmektedir.

Aşûre günü oruç tutmanın faziletine ilişkin sahih hadisler bulunmasına karşılık, o günde hububat-tahıl karışımı aş (aşûre) pişirmek, sadaka vermek, mescitleri ziyaret etmek ve kurban kesmek gibi fiiller hakkında sahih habere rastlanmamaktadır. Bununla birlikte, Müslüman Türklerin dinî halk geleneğinde önemli bir yer tutan aşûre, aynı zamanda Muharremin onuncu günü başlamak üzere, daha sonraki günlerde de özel merasimle pişirilip dağıtılan tatlıya isim olmuş ve sosyal dayanışmaya önemli katkılarda bulunmuştur. Çok eskiden beri devam eden aşûre aşı, Osmanlılar döneminde sarayda da pişirilmiş, “aşûre testisi” adı verilen özel kaplarla da saray dairelerine ve halka birkaç gün süreyle dağıtılmıştır.

Temeli barış, uzlaşma ve hoşgörüye dayanan, ismini de bu anlamlara gelen “İslâm” kelimesinden alan yüce dinimiz; birliği, sevgiyi ve kardeşliği emrederken, haksızlığı, insan hayatına, kişi dokunulmazlığına ve insanın onur ve haysiyetine zarar verecek her şeyi de kesin bir dille yasaklamıştır. İnsanların can, din, mal, nesil ve akıl emniyetini temin etmek, İslâm’ın temel hedeflerindendir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de, haksız yere cana kıymak haram kılınmış ve bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmeye, bir hayatı kurtarmak da bütün insanlığı kurtarmaya denk tutulmuştur.

Bugün yeryüzünde tekbir getirerek birbirin katleden insanlar, tarihten ibret almalı, İslam ümmeti gücünü ve enerjisini içe boşaltarak yeni Kerbela acıları yaşatmamalı, tüm ümmet olarak, birlik ve beraberliğimizi her şeyin üstünde görerek tevhid/birlik bayrağının gölgesine sığınmalıyız, dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.