Prof. Dr. Hamdi Güleç’i kaybettik

Prof. Dr. Hamdi Güleç’i kaybettik
Yayınlama: 23.12.2020
A+
A-

Bayburtlu Halk Bilimcisi Prof. Dr. Hamdi Güleç (71), koronavirüs tedavisi gördüğü Bayburt Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hamdi Güleç, Bayburt Devlet Hastanesi’nde yaşam mücadelesini sonlandırdı. Üç gün önce Covid-19 testi pozitif çıktığı için Bayburt Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan Güleç, bu sabah saatlerinde hayata veda etti.

1970’li yıllardan başlayarak, Türk Folklor Edebiyatı Dergisi ve Bayburt Postası Gazetesi gibi süreli yayınlarda Bayburt üzerine derlemeleri yayınlanan Güleç, Bayburt sevgisi ile bilinen kıymetli bir şahsiyetti. Yaklaşık bir hafta önce ‘Bayburt Halk Bilimi’ adlı eserini Kriter Yayınları’dan okuyucuyla buluşturan Güleç’in bu ani ölümü, mesai arkadaşlarını ve öğrencilerini  yasa boğdu.

Güleç, 24 Aralık 2020 Perşembe günü Alıçlık (Kestesi) köyündeki aile mezarlığına defnedilecek. Bayburt Postası yazı ailesi olarak, her zaman saygıyla anacağımız kıymetli bilim adamı Hamdi Güleç’e Allah’tan rahmet dilerken, ailesi, mesai arakadaşları ve öğrencilerine başsağlığı dileriz.

Prof. Dr. Hamdi Güleç kimdir?

1949 yılında Bayburt’ta doğdu. İlk ve ortaokulu Bayburt’ta bitirdi. Erzurum’da başladığı lise tahsilini Gümüşhane’de tamamladı. 1972 yılının ekim ayında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Aynı yılın son aylarında Bayburt Lisesi’nde edebiyat öğretmeni olarak ilk görevine başladı.

1982 yılından itibaren Balıkesir Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve okutman olarak görev aldı. Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladıktan sonra 1994 yılında doktor unvanını aldı ve 1997 yılında Çanakkale 18 Mart  Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak geçiş yaptı. Bu görevini 2013 yılı ekim ayına kadar devam ettirdikten sonra doçent unvanını alarak, aynı üniversitesindeki görevine devam etti. 2014 yılında da Bayburt Üniversitesi’ne doçent olarak ataması yapıldı.

Kırk yıla yakın bir süre çeşitli üniversitelerde akademisyen olarak görevini sürdürdü. 2013 yılında doçent, 2018 yılında profesör unvanını alan Güleç, bu sürede çeşitli idarecilik görevlerinde bulundu.

Türk Halk Edebiyatı, Çanakkale Halk Bilimi ve Bayburtlu Ünlü Halk Şairleri gibi yayınlanmış kitapları bulunan Güleç, Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevine devam etmekte iken, 23 Aralık 2020 Çarşamba günü Covid-19 tedavisi gördüğü Bayburt Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Hasan KAYMAZ dedi ki:

    Allah gani gani rahmet eylesin,mekânı cennet olsun…