Raci Bayrak, Milletvekilliği Aday Adaylığını Açıkladı

Raci Bayrak, Milletvekilliği Aday Adaylığını Açıkladı
Yayınlama: 20.02.2015
A+
A-

Bayburt Ak Parti Milletvekili Aday Adaylığı için Raci Bayrak, İl Başkanı Hakan Kobal, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Daştan ,Kadın Kolları Başkanı Müge Köse ve partililerin hazır bulunduğu il teşkilatı binasında aday adaylığını resmen açıkladı.

Bayrak, Bayburt’a hizmet i.in seferber olduğunu belirterek; “Beş yıl boyunca (2009-2014) ülkemi Avrupa Konseyinde Yerel Yönetimler Kongresinde temsil ettim. Şimdi bu Şehr-i Bayburt’u sizlerin desteği ile Ankara’da temsil etmek istiyorum.” ifadelerine yer verdi.

Raci Bayrak Kimdir?

Raci BAYRAK 1955 yılında Bayburt’ta doğdu ilk ve orta öğrenimini Bayburt’ta  yüksek öğrenimini Erzurum’da tamamladı. Uzun zaman Bayburt imam hatip lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği, müdür başyardımcılığı ile müdür vekilliği yaptı. 1979 yılında askerlik görevini yedek subay olarak Kıbrıs da yaptı. 2005 yılında ÖSYM’nini yaptığı sınavları kazanarak MEB Bakanlığınca Fransa’ya yurt dışı görevine atandı. Başta Pierre Bayle lisesi olmak üzere çeşitli kolejlerde Türkçe ve etik dersleri verdi. Derneklerle iş birliği içerisinde onların sosyal tesis kazanmalarına yardımcı oldu. Bu süreçte yurtdışında eğitim, idari yapı ve şehirleşme üzerinde incelemelerde bulundu.

Siyasete 1973 te MSP de gençlik kollarında başladı .Öğrencilik yıllarında MTTB  nin kuruluşunda Öğretmenlik yıllarında AKINCI MEMURLAR DERNEĞİ kurucu başkanlığını yaptı.2002 yılında AK PARTİ den siyaset yapmak adına emekli olup, Rehber Eğitim ve Kitapçılık şirketinin başına geçti. Aynı yıl Ak Partiden Demokrasi ve Hakem Kurulu başkanlığına seçildi. 2004 ve 2009 yıllarında  2 dönem aynı partiden il genel meclisi üyeliğine ardından il genel meclis başkanlığına seçildi. 2009 yılında iç işleri bakanlığınca Avrupa Konseyi  Yerel ve Bölgesel Yönetimler üyeliğine seçilen BAYRAK  bu göreve 2013 yılında yeniden seçildi. Ülkemizi yerel yönetimlerde Avrupa Konseyinde temsil eden BAYRAK konseyin genel kurulunda İsviçreli bakan yardımcısı Kathrin HELBERT minare referandumu ile ilgili Türkiye görüşlerini gündeme taşımasıyla  dikkat çekti.

10 yıllık il genel meclisi görevince Bayburt’un köy yollarının tamamen asfaltla kaplanmasında, içme suyu sorununun çözülmesinde, Avrupa Birliğinden alınan 2.2 milyon Euro’luk hibe proje ile köylerimizin kanalizasyon ve fosseptiklerinin tamamlanmasında, 15 adet sulama göletinin yapımında, 60 adet köy konağının yapılmasında ve 40 tanesinin onarılmasında, SODES projeleriyle köylerimize çocuk parkları ve oyun alanları kurulmasında 464 çöp konteynırlarının köylere dağıtılmasında, köylerin köy içi düzenlemesinde kilit taşla kaplanmasında önemli rol oynadı. Bu çalışmalarıyla ilgili 2 kez 2012 ve 2013 yıllarında il genel meclisi proje yarışmalarında            İKİ ANA TOPRAK VE KADIN  VE BAYBURT KÖYLERİNDE KENTSEL UYGULAMALAR adlı projelerle  Başbakanımızın elinden Türkiye birinciliği ödüllerini aldı. Bayburt ekonomisine büyük  katkı sağlayacak Bayburt taş ve mermerini değerlendirecek taş ve mermer fabrikasını 9.5 milyon Euro’luk projenin ( tamamı hibe) gerçekleşmesinde etkin rol oynadı. Bayburt tarımına katkıda bulunmak adına meclis başkanlığı sürecinde bütçeden önemli kaynaklar aktardı. Silajlık mısır sertifikalı patates tohumu, seracılık ve meyvecilik ile hayvan kültür ırkının gelişmesinde katkıda bulundu. Avrupa Birliğinden alınan hibe proje ile Çımağıl mağarası turizme kazandırıldı. Bayburt Özel İdare Spor ile Bayburt amatör takımları İl Genel Meclisinin katkılarıyla yaşatıldı. İl Özel İdare Sporun Bayburt Grupla birleşince futbol takımının başkan yardımcılığına seçildi.  Bayburt Üniversitesinin kuruluşunda gerek üniversite derneği olarak gerek il özel idare imkanlarıyla butik kampüsün oluşumunda katkıda bulundu.

Halen Rehber Eğitim ve Kitapçılık Ltd. Şti. yöneticilik yapan ve biyografi gezi ve inceleme yazıları ile çeşitli panel, açık oturum, konferans, radyo ve televizyon programlarına konuşmacı olarak katılan Raci BAYRAK evli ve 3 çocuk babasıdır. Fransızca bilmektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.