Rektör Coşkun, Peygamber’in Eğitim Anlayışı’nı anlattı

Rektör Coşkun, Peygamber’in Eğitim Anlayışı’nı anlattı
Yayınlama: 20.02.2019
A+
A-

Bayburt Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği söyleşi programında, ilk ve ortaöğretim İmam Hatip okulları öğretmenleri ile buluşan Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Hz. Muhammed’in (SAV) eğitim anlayışını örneklerle anlattı.

Öğretmen evinde gerçekleşen ‘Peygamber Efendimizin Eğitim Anlayışı, Yöntemi ve Teknikleri’ isimli söyleşide konuşan Rektör Coşkun, Hz. Peygamber dönemindeki örnek uygulamaları günümüzdeki sorunlara uyarlayarak paylaştı. Sözlerine insanların aynı fıtratta yaratıldığı hadisiyle başlayan Coşkun, yaş ve cinsiyete göre değişen fıtratın eğitim anlayışında belirleyici olduğunu ifade etti. Hz. Peygamberin çocuklarla ve gençlerle ilişkisini anlatan Coşkun, her yaş grubundan ve mizaçtan insanlara karşı farklı tarzda ve hoşgörüyle yaklaştığını söyledi. İslam tefekküründe hedeflenen homojen toplumun günümüzde pek mümkün olmadığının altını çizen Coşkun, heterojen toplumlarda eğitimin karmaşıklaştığını ve her kademede ortak bir dilin yakalanması gerektiğini ifade etti. Coşkun sözlerini, değerler eğitiminin öncelikli tutulması konusundaki önerileriyle sonlandırdı.

Söyleşiye Rektör Coşkun’un yanı sıra, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Karakaşoğlu, kurum amirleri ve öğretmenler katıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Garip... dedi ki:

    Fakiri fukarayı hor tutup garibanları, torpili olmayanları hak ettiği hâlde; yüksek puan aldığı hâlde eleyen ve liyakati umursamayan sadece siyasi iradenin emrine amade bir zihniyetin mimarı olan bir rektörün Peygamberimizin sav. ahlakını anlatması bana biraz tuhaf geldi.Peygamberimizin sav. güzel ahlakını anlatmak güzel de bir de anlatana bakmalı…