Seyirlik Orta Oyunları, BAYDER’de yaşatılıyor

Seyirlik Orta Oyunları, BAYDER’de yaşatılıyor
Yayınlama: 14.03.2024
A+
A-

Bayburt Portalı – Bayburt Tarih Kültür ve Edebiyat Derneği tarafından kültürel değerler yaşatılmaya devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, Bayburt Tarih Kültür ve Edebiyat Derneği tarafından yürütülen ‘Kültürel Değerlerimizle Geleceğe Yürüyoruz’ projesi kapsamında yöresel seyirlik orta oyunlarından örnekler sunuldu.

Bayburt’un Çayırköprü köyünden Bilgihan Sancar tarafından orta oyunları sunumu ve temsili orta oyunu gösterimi gerçekleştirildi. Temsili oyun gösterimi katılımcılar tarafından beğeni topladı.

Projenin kültürel değerlere verdiği desteği dile getiren proje koordinatörü ve BAYDER Başkanı Fatih Dündar, orta oyunları hakkında bilgilendirmede bulundu.

Dündar, seyirlik orta oyunlarının insanları bir araya getiren, eğlendiren, düşündüren önemli bir kültürel değer olduğunu belirterek, bu oyunların bağ bozumu, harman zamanı, baharın gelişi, mevsim geçişleri, düğün, asker uğurlamaları, sağdıç ve kına geceleri gibi önemli günlerde oynandığını söyledi.
Dündar, Bilgihan Sancar’a teşekkür belgesi takdim ederek, desteklerinden dolayı İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

Program; İmdat Sancar, Necip Yıldızoğlu, Hasan Kanat, Uğur Dündar, Yunus Emre Ayçiçek, Serdar Eslek’in sahne sunumlarının ardından katılımcılara verilen ikram ile sona erdi.

Kaynak: Bayburt Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.