Tarihi Niksar’ı Görmeyen Kalmasın

Tarihi Niksar’ı Görmeyen Kalmasın
Yayınlama: 13.07.2013
A+
A-

Tarihi Niksar’ı Görmeyen Kalmasın

Niksar; Yeşilin, Tarih ve Kültürün Başkenti olarak “Görmeyen Kalmasın” sloganıyla yola çıkarak gerçekten hak ettiği yeri almalıdır. Niksar Kale’den bakışıyla tarihi okuyor, çevresindeki eserleriyle kültür kokuyor, doğası yeşille birlikte kendine özgü “Niksar Fidanları” Türküsüyle nefes soluyor. Saat Kulesiyle dim dik ayakta duruyor.

Niksar’a tarihe yolculuk yapıldığında, Hitit, Pers, Pontus, Roma Bizans, Danışmend, Selçuklu beylikleri ve Osmanlı dönemlerinde kesintisiz cazibe merkezi olmuş, coğrafi ve jeopolitik konum, iklimi ve verimli toprakları ile Anadolu’nun ender yerleşim merkezlerinden biri olup; Niksar Evliya Çelebinin yol güzergahı, Fatih Sultan Mehmet’in, Kanuninin, Yavuz Sultan Selim’in uğrağı, Niksar’ın asıl fatihi Danişmendli Devleti’nin kurucusu olan Melik Danişmend Gümüştekin Ahmet Gazi otağı olmuştur.

Danişmend Gazi fetihten sonra Niksar’ı sahil Rumlarına karşı mücadelede kendisine hem bir üs hem de bu devletin başkenti olarak seçmiştir. Bu dönemde Niksar ilim ve kültür merkezi haline gelmiştir. Belediye Başkanı Sayın Duran YADİGAR’ın  büyük bir azim ve kararlılıkla Niksar Tahin-Kültürün Başkenti yapmak yolunda  mücadele etmekte olduğunu görüyoruz. Festival boyunca etkinliklerde sıcak kanlılığı, samimiyeti ve dahası bu uğur da memleketi için fedakarlıktan kaçınmamış, halkla olan diyalogu ayrı bir motivasyonu olarak canlı tutuyor. Belediye Başkanı Sayın Duran YADİGAR sanata ve sanatçıya olan ilgisi özellikle kendi yöresinin mahalli  sanatçılarına büyük destek ve saygınlığı  açık net olarak görülmektedir  kendisi bu konuda şahsım tebrik ettim.

Niksarın buram buram  kokan Tarihi eserleri kültür yapısı  ile Bayburt  tarihi eserleri  ve kültür yapısı  bakımından ortak özellikleri ile birbirine çok benziyor aynı tarih ve coğrafya insanlarıyız. Belediye Başkanı Sayın Duran YADİGAR  tarihi eserlerin, ve özellikle Melik Gazi Türbesin çevresindeki mezar taşlarının üniversite ile ortaklaşa incelemeye alınıp, çevre düzenlemesiyle  korunmaya alınması, şehrin içindeki binaların aslına uygun olarak restore edilerek güncelliğini koruyarak şehre tarihi hava veriyor. Ayrıca Çöreğibüyük Cami, Lülecizade Kardeşler Çeşmesi, Kırkkızlar Kümbeti, Orta Çarşı yürüyüşü, Arasta, Leylekli Köprü, Eski Hükümet Binası, Taşmektep, Melikgazi Türbesi, Hacı Ahmet Niksari Türbesi, Ulu Cami ve Roma Arsenali bizim Aydıntepe yer altı şehri gibi güzel bir yer,  restore edilerek hizmete giren tarihi Niksar Kalesi’nde ve içinde yer alan  Anadolu’nun ilk tıp eğitiminin verildiği Yağıbasan Medresesi’nde görülmeye değer yerler, inşallah bizim kalemizde öyle bir ortama kavuşur.

Şu bir gerçek ki bu çalışmalar bir ekip işi derler, gönül işi, bu bir sevdadır, ortak bir paydadır, Niksarı sevenler işte böyle bir araya geldi başardılar. Çünkü biz ne bilecektik Niksar’da ne var, ne yok işte bunun mimarı var, TOŞAYAD (Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği) Sayın Hasan AKAR Hocam başta olmak üzere Necati Güneş, Gökhan Güneş, Mahmut HASGÜL  sizler olmasaydın nerden tanıyacaktık Niksar’ın güzelliklerini o  gönül veren insanlarını, güzelim yeşilini, tarihi özelliklerini sizler mihmandarı oldunuz Niksar’ın. Niksar sizlerle Şairleriyle, Şiirleriyle, Sanatçılarıyla doğayla birlikte seslendi Türkiye’ye,  Ses verdi bize buradayız,  Türkiye Niksar’ı “Görmeyen Kalmasın” edasıyla hep birlikte seslendik. Belediyenin kültür neferleri Ömer BOSTANCI, Yusuf  ERTEKİN, Elif ERTEKİN ve Arzu ASLAN arkadaşlarımızın yardımları organizasyonları mükemmeldi.

Niksar kadir şinaslılığını ona hizmet etmiş sanat ve sanatçıya vefa örneği gösteriyor, ile Erzurumlu Şair Emrah ve Cahit Külebi’nin anıt mezarlarının bulunduğu Karşıbağ semtinde törenle anıldı. Daha  sonra Niksar Belediyesi tarafından kentin en önemli sivil mimari örneklerinden biri olan tarihi Taşbina’daki Vali Rıza Akdemir Kütüphanesi ve Cahit Külebi Müzesi açılışı otantik bir görüntüyle yıllar öncesine götürdü. Ahdi vefaysa  işte size örneği, kendine yakışır soyadı gibi eserler yadigar olarak yaşatıyor.

Bunulada kalmadı Türkiyede sayılı yapılan “Motofest” Motorsiklet festivalinede ev sahipliği yaptılar. Niksar motrosiklet tutkunların yaptığı kamp birlikte Çamiçi yaylasında birbirinden güzel gösteriler sundular.

Niksarın doğasını tahrip etmeden yeşili ve çevre koruyarak güzel mekanlar ortaya çıkarmaktadır işte Çamiçi yaylası ve oradaki Kamp piknik alanları görülmeye tatil yapmaya en güzel yerler doğayla tarih iç içe diyoruz “Görmeyen Kalmasın “ gören gözler kör olmasın, sevenler çok olsun, gönlünüz bol olsun, kadriniz bol olsun,  bizim yolumuz açık olsun.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.