Tarım Yerleşkesi yeri belirlendi

Tarım Yerleşkesi yeri belirlendi
Yayınlama: 17.04.2016
A+
A-

Son zamanlarda Bayburt’un gündemi olan tarım yerleşkesinin yeri belli oldu. Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, yazılı basın açıklamasında uzun ve titiz çalışmalar sonucunda yerleşkenin yerini belirlediklerini belirterek şu ifadelere yer verdi:

Çok Muhterem Basın Mensupları

Bayburt’umuzun ekonomisine çok önemli bir ivme kazandıracağına inandığımız, tarım, hayvancılığımız ve sanayi esnafımız açısından ehemmiyet arz eden tarım yerleşkesi projesinin yer belirleme çalışmaları tamamlanmıştır.

Kıymetli Basın mensupları, değerli Bayburtlu hemşerilerim. Uzun bir süredir projesini hazırladığımız tarım yerleşkesi için yer belirleme çalışmaları hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Proje çalışmaları başlatılırken konuya katkı sağlayacağını düşündüğümüz kamu kurum-kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve uzun yıllar boyunca tarım ve hayvancılıkla uğraşan, işinin erbabı olarak bilinen vatandaşlarımızdan bazıları bu çalışmalara davet edilmiştir. Tarım yerleşkesi için yer belirleme çalışmaları, konunun önemine binaen titizlikle sürdürülmüş, bütün görüşler tek tek değerlendirilerek kayıt altına alınmıştır.

Şehrimizde bu çalışmalar yapılırken kıymetli Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal Bey konuyu yakından takip etmiştir. Yerelde sunulan raporları Ankara’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile görüşen Sayın Bakanımızın yönlendirmeleriyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uzman ve mühendisleri, proje yapılması düşünülen yerlerle ilgili detaylı bir rapor hazırlamıştır. Hazırlanan rapor, Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’a ve Milletvekilimiz Sayın Şahap Kavcıoğlu’na sunulmuştur.

Konuya göstermiş olduğu hassasiyetlerinden dolayı Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’a ve Milletvekilimiz Sayın Şahap Kavcıoğlu’na teşekkür ediyorum.

Bu güne kadar yapılan çalışmalar, oluşturulan raporlar, Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’ın başkanlığında Milletvekilimiz Sayın Şahap Kavcıoğlu, Ak Parti İl Başkanımız Sayın Hakan Kobal ve İl Genel Meclis Başkanımız Sayın Yusuf Elçi Beyle bir araya gelerek son şeklini almıştır.

Kıymetli Basın mensupları, değerli Bayburtlu hemşerilerim, uzun ve titiz çalışmalar sonucu oluşturulan raporlar neticesinde, daha önceden tarım yerleşkesinde proje içerisinde yer alması düşünülen bazı birimler, 21 Şubat Sanayi Sitesi ile ilişkilendirilerek önceki açıklanan projede değişikliğe gidilmesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır. Tarım yerleşkesinde düşünülen tarım aletleri satış büroları, oto pazarı ve oto galerileri yeni bir proje etrafında birleştirilerek 21 Şubat Sanayi Sitesi yakınına yapılması, tarım yerleşkesi projesi içinde düşünülen hayvan pazarı, kesimhane, ot pazarı, hububat alım depoları, hayvan barınakları, ahırlar ve benzeri birimlerin bulunduğu projenin yerinin ise Aydıntepe yol güzergahında halkımızın cezaevi olarak bildiği belediyemize ait 100 dönümlük bir arsa üzerinde yapılmasına karar verilmiştir.

Bu güne kadar konuya ilgi göstererek fikirlerini sunan kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına, tarım ve hayvancılıkla uğraşan ve düşüncelerini bizimle paylaşan saygı değer hemşehrilerime teşekkürlerimi sunuyorum. Ortak fikir etrafında birleşilerek alınan bu kararın Bayburt’umuza hayırlı olmasını temenni ediyor, Bayburtlu hemşehrilerime saygılarımı sunuyorum.

Tarım Yerleşkesi

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.