Türkiye, Azerbaycan ve Kırgızistan’dan akademisyenler Dede Korkut’u anlattı

Türkiye, Azerbaycan ve Kırgızistan’dan akademisyenler Dede Korkut’u anlattı

ABONE OL
20.07.2022 14:50
Türkiye, Azerbaycan ve Kırgızistan’dan akademisyenler Dede Korkut’u anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bayburt Portalı – Bu yıl Bayburt Belediyesi tarafından 26.’sı düzenlenen Bayburt Dede Korkut Uluslararası Kültür ve Sanat Şölenleri tüm hızıyla devam ediyor.

Şölenler kapsamında “Dede Korkut’un Manevi Mirasında Türk Dünyası” konulu sempozyum gerçekleştirildi.

Bayburt Belediyesi Çoruh Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyumda Türkiye, Azerbaycan ve Kırgızistan’dan akademisyenler Türk Dünyasında Dede Korkut’u anlattılar.

İki oturum halinde gerçekleşen sempozyumda Türk-Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alparslan Ceylan‘ın oturum başkanlığı yaptığı birinci oturumda, Bayburt Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Azerbaycanlı Prof. Dr. Firidun Ağasıoğlu Celilov, Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Naila Asgar ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kenan Çarboğa bildiri sundu.

Oturum Başkanlığını Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zakir Avşar‘ın yaptığı ikinci oturum da ise Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Ekici, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Kirişçioğlu  ile Prof.Dr. Ahmet Bican Ercilasun bildiri sundular.

Sempozyum, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve protokol üyelerinin bildiri sunan akademisyenlere günün anısına plaket takdim etmesinin ardından sona erdi.

Dede Korkut’un Türk Dünyasındaki izlerinin konuşulduğu programa Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, belediye meclis üyeleri, kurum amirleri, stk temsilcileri, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

Turkiye Azerbaycan ve Kirgizistandan akademisyenler Dede Korkutu anlatti 1 – Bayburt Portalı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.