TÜRKSOY’dan Aşık Veysel’i Anma Konseri

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Bayburt’ta Aşık Veysel’i Anma Konseri düzenledi.

TÜRKSOY’dan Aşık Veysel’i Anma Konseri
Yayınlama: 01.05.2019
A+
A-
Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle gerçekleştirilen, doğumunun 125. yılında ‘Aşık Veysel’i Anma Konseri’ için şehrimize gelen TÜRKSOY Ekibi, Ankara ve Sivas’ın ardından Bayburt’ta üçüncü konserini gerçekleştirdi.
Bayburt Üniversitesi ev sahipliğinde ilimizde ağırlanan TÜRKSOY Ekibi, Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun’u makamında ziyaret etti. Rektör Coşkun ve TÜRKSOY Azerbaycan Temsilcisi Elçin Gafarlı karşılıklı plaket takdiminde bulundular.
Türk Dünyasında folklorik bağlar kurmak ve halk ezgilerini yaşatmak amacıyla kurulan TÜRKSOY’un Şair Zihni Kültür Merkezi’ndeki konseri için salonda yerlerini alanlar farklı coğrafyaların seslerine tanıklık etti. Aşık Veysel’in evrenselleşen türkülerinin yanı sıra özgün kültürlerindeki halk türkülerini söyleyen Azerbaycan, Kazakistan, Tataristan, Özbek, Moğolistan, Kırgızistan ve Türkiye Türkü sanatçılar, kadim tarihin kültürel birikimlerini notalarla dile getirdiler. Uçsuz bucaksız coğrafyalara yayılan Türk halk ezgilerinin Bayburt’ta buluşmasına vesile olan Aşık Veysel, duaların yanı sıra Anadolu’ya miras bıraktığı türkülerle ve alkışlarla anıldı.
TuRKSOY dan Asik Veysel i Anma Konseri 01 – Bayburt Portalı
Konser sonunda TÜRKSOY Azerbaycan Temsilcisi Elçin Gafarlı tarafından Vali Ali Hamza Pehlivan’a plaket takdim edildi. Sahneye davet edilen Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun, UNESCO’nun Dede Korkut’u Somut Olmayan Kültürel Miraslar Temsili Listesine aldığını ve Dede Korkut yılı ilan ettiğini hatırlatarak, TÜRKSOY’dan önümüzdeki yıl İçin konser sözü aldığını söyledi.
Konsere Vali Ali Hamza Pehlivan, Garnizon Komutanı Davut Balibaşa, Adalet Komisyonu Başkanı Menderes Akar, Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İl Jandarma Komutanı Halil Murat Bilgiç, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.