Uzun kış gecelerinin edebi durağı

Uzun kış gecelerinin edebi durağı
Yayınlama: 10.03.2016
A+
A-

Bayburt Tarih, Kültür ve Edebiyat Derneği uzun kış gecelerini kültür sohbetleriyle renklendiriyor. Yaklaşık 2 aydır dernek binasında her hafta yapılan sohbetler Bayburt Kültürü’nü çok yönlü bir şekilde tanıma fırsatı veriyor.
Bayburt Türküleri, halk oyunları, ağız barı gibi geleneklerin usta isimler tarafından katılımcılarla paylaşıldığı geceler özel müdavimleri tarafından da ilgiyle takip ediliyor.

Uzun kış gecelerinin edebi durağıHafta sonu gerçekleşen son programda Aşık İsmail Öksüz, Aşık Visali ve İmdat Sancar tarafından ağız barı ve halk oyunları gibi geleneklerden çeşitli örnekler sunuldu. Şair Önder Eryılmaz’ın kendi şiirlerinden mısralar paylaştığı programda, Şahin Demir de türküler söyledi. Program koro halinde söylenen ‘Ben Feleği Gördüm’, ‘Bir Sandığım Vardı’, ‘Bu Yılda Kaldım Bekar’,  türküleriyle son buldu.

“Kurucakol Köyü sakinleri ile güzel bir program yaptık”

BAYDER Başkanı Fatih Dündar, kültür sohbetlerinin artık gelenekselleştiğini belirterek, “Bayburt Türkiye’de çok yönlü özellikleri ile ön plana çıkan derin bir kültüre sahip. Bizde bu kültürü bir nebze olsun yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

Uzun kış gecelerinin edebi durağıBayburt kültürünü tanıtım amaçlı TRT’de yayınlanan programa da değinen Dündar, “Geçtiğimiz günlerde Kurucakol köyümüzün kıymetli sakinleri ile köy konağında çok güzel bir programa imza attık. Derin kültürümüzden örneklerin sunulduğu programda Bayburt yöresel mutfağını da bir nebze olsun tanıtmaya çalıştık. Bu vesile ile köy sakinlerine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

BAYDER Kültür Salonu’nu açıyoruz
Dündar, her hafta Cuma akşamları gerçekleşen kültür sohbetlerine tüm Bayburt halkını davet ettiğini belirterek, dernek merkezinde hazırlanan BAYDER Kültür Salonu’nun Cuma günü yapılacak olan programa kavuşturulacağını kaydetti.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.