Vali Ustaoğlu, muhtarlarla bir araya geldi

Vali Ustaoğlu, muhtarlarla bir araya geldi
Yayınlama: 20.10.2016
A+
A-

Vali İsmail Ustaoğlu 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla kendisini ziyaret eden muhtarlarla Bayburt Öğretmen Evi’nde düzenlenen programda bir araya geldi.

Programa Vali İsmail Ustaoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Nesimuttin Selçuk, Aydıntepe Kaymakamı Yeliz Yıldızdan, Demirözü Kaymakamı Zihni Yıldızhan, İl Genel Meclis Başkanı Yusuf Elçi, İl Emniyet Müdürü İsa Bülent Kaya, İl Müftüsü Kemalettin Aksoy, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut ve mahalle ve köy muhtarları katıldı.

Muhtarlar onuruna verilen akşam yemeğinin ardından muhtarlar adına kısa bir konuşma yapan Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Okumuş, Muhtarlık sisteminin tarihinden bahsederek, “19 Ekim 2015 tarihi hükümetimiz tarafından alınan bir kararla Muhtarlar Günü ilan edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından muhtarlık müessesesine verilen önem ve değer mesleğimiz adına gurur vesilesi olmuştur. 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak ilan edilmesi gururumuzu daha da arttırmıştır.” dedi.

İl Genel Meclis Başkanı Yusuf Elçi ise 19 Ekim’in Muhtarlar Günü olarak ilan edilmesinin kendisini mutlu ettiğini ifade ederek muhtarlarla birlikte çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve problemlerin çözümü noktasında birlik ve beraberlik içerisinde daha fazla çalışacaklarını dile getirdi.

Muhtarlar Günü’nün ilk defa bu yıl kutlanmaya başlandığını bildiren Vali İsmail Ustaoğlu’da, 19 Ekim’in Muhtarlar Günü olarak ilan edilmesi için gerekli çalışmaları bir önceki görevi olan Strateji Geliştirme Başkanlığı sırasında yaptıklarını bildirdi.  Demokrasinin yerel olarak kurumsallaşması anlamında muhtarlık sisteminin büyük katkıları olduğunu belirten Vali İsmail Ustaoğlu, “Köy Kanunu’nda düzenlendiği şekliyle muhtar, köy ihtiyar heyeti ve köy meclisi olarak teşkil olan muhtarlık müessesesi yerel demokrasinin en güzel şekliyle uygulandığı köklü bir yerel yönetim birimi. Köy Kanunu’na bakıldığı zaman da hem muhtarlarımızın yetkileri, ihtiyar heyetinin yetkileri ve köy meclisi kararlarına baktığımız zaman ülkemizi demokrasiden uzak göstermeye çalışanlara en güzel örnektir.” dedi.

Vali İsmail Ustaoğlu, devletin muhtarlar sayesinde ülkenin en uzak noktalarında dahi rahatlıkla ulaşabildiğine dikkat çekerek muhtarlık sisteminin yönetim organizasyonunda önemli görevler üstlendiğine vurgu yaptı. Vatandaşların devlete ulaşma noktasında muhtarların devleti temsil noktasında ilk kademede yer aldığını ifade eden Vali İsmail Ustaoğlu, “Gerek kaymakamlık yaptığımız dönemlerde gerekse şimdiki görevimiz esnasında muhtarlar bizim adeta ailemizin birer parçası gibi olmuşlardır. Problemlerin çözümü noktasında da kader birliği yaptığımız en önemli mesai arkadaşlarımızdır. Her hangi bir köyümüzde bir problem olduğunda ilk ulaştığımız kişiler muhtarlarımız oluyor. Bu bakımdan çok önemli bir görev yerine getiriyorsunuz.” diye konuştu.

Konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlarla gerçekleştirdiği toplantılara atıfta bulunarak devam eden Vali İsmail Ustaoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye’nin hemen her noktasından muhtarları davet ederek bir araya geldiği toplantılarda devletin en ücra köşesindeki vatandaşlarıyla kucaklaşması ve bu toplantılarda ülkemizin en önemli meselelerine yönelik verdiği mesajları kamuoyuyla paylaşması aslında çok özel bir anlam ifade ediyor. Bu şu demek; Sayın Cumhurbaşkanımız memleketimizin en ücra köşelerindeki vatandaşların dertleriyle dertleniyor, onların mesajlarını almış oluyor ve kendi mesajlarını da vatandaşlara ulaştırmış oluyor.” ifadelerini kullandı.

Vali İsmail Ustaoğlu, devletin vatandaşlara ulaşma noktasında kimi zaman aksaklıklar yaşayabileceğini kaydederek bu bakımdan muhtarların vatandaşlarla bire bir ilişkide bulunması gerektiğine vurgu yaptı. “Devletine ulaşamamış bir vatandaş varsa, bunu ben çok ciddi bir acziyet olarak görürüm.” sözleriyle konuşmasını sürdüren Vali İsmail Ustaoğlu, “Allah’a şükürler olsun devletimiz çok güçlü. Gerçekten her türlü imkâna sahibiz. Başta Sosyal Yardımlaşma Vakıflarımız olmak üzere sosyal hizmet alanında devrim niteliğinde kararlara ve uygulamalara imza atılıyor. Bundan on yıl öncesinde köyde kimsesiz bakıma muhtaç vatandaşlarımıza yönelik yapılması gereken hizmetler bizim en çaresiz kaldığımız durumlardı. Gelinen noktada bizim ülkemizde Avrupa’da olmayan birçok hizmet veriliyor. Bunun değeri ve kıymeti tartışılmaz. Burada bunları sizinle paylaşarak, yapmış olduğunuz görevin önemine bu vesileyle bir kez daha dikkat çekmek istedim.” cümleleriyle konuşmasını noktaladı.

Konuşmaların ardından Saraycık Köyü Muhtarı İsmail Çınar’a En Genç Muhtar, Şingah Mahallesi Muhtarı Hacı Dursun Yerlikaya’ya da en uzun süre muhtarlık yapması nedeniyle Vali İsmail Ustaoğlu ve İl Genel Meclis Başkanı Yusuf Elçi tarafından plaket verildi.

Program Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Okumuş’un muhtarlara gösterdiği ilgi ve desteklerinden dolayı Vali İsmail Ustaoğlu’na plaket takdimiyle sona erdi.

vali-ustaoglu-muhtarlarla-bir-araya-geldi

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.