‘Yaya Öncelikli Trafik’ uygulaması başladı

‘Yaya Öncelikli Trafik’ uygulaması başladı
Yayınlama: 07.02.2019
A+
A-

İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesi dolayısıyla ülke geneliyle 81 İlde eş zamanlı olarak hayata geçirilen “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” kampanyası Bayburt İlimizde de düzenlenen program ile başlatıldı.

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının güvenle yaygınlaştırılması amacıyla başlatılan kampanyanın açılışı Vali Ali Hamza Pehlivan, Garnizon Komutanı Tank Albay Davut Balibaşa, Belediye Başkanı Mete Memiş,kurum amirleri,kamu personeli, emniyet ve jandarma ekipleri,öğrenciler ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış dolayısıyla düzenlenen etkinlikte Vali Pehlivan ile beraberindeki heyet Saathane Meydanı’nda yaya geçidini kullanarak farkındalık oluşturdu.

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla tüm Türkiye ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen etkinlik Bayburt Valiliği önünden başladı. Vali Pehlivan beraberindeki Garnizon Komutanı Balibaşa, Belediye Başkanı Memiş ve kalabalık grupla Bayburt Valiliği önünden yürüyerek Saathane Meydanı’na geldi. Burada yaptığı açıklamada İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak trafikte yayaların seyrini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için kampanya başlatıldığını bildiren Vali Pehlivan, etkinliğe katılanlara teşekkür etti. Vali Pehlivan 2019 yılının İçişleri Bakanlığı tarafından “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edildiğine dikkat çekerek, “Bu gerçekten çok önemli bir konu. Geçtiğimiz yılın Ekim ayı içerisinde 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. Maddesi’nde bir değişiklik yapıldı. Buna göre özellikle ışıklı trafik işaretlerinin olmadığı ya da trafik görevlisinin olmadığı kavşak giriş ve çıkış noktalarında, yaya ve okul geçitlerinde, sürücülerin, araçların yavaşlaması ve geçitlerde bekleyen vatandaşlara ve geçmekte olanlara öncelik verilmesi için durulması zorunlu hale getirildi. Bu konuda bütün yurt genelinde farkındalığı artırmak için kamu birimleri bugün burada olduğu gibi 81 vilayette, bütün il ve ilçelerde farkındalık eylemi gerçekleştirme kararı aldı. Şu anda Ankara’da İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla aynı etkinlik gerçekleştiriliyor. Burada amaç yayaların güvenliğine dikkat çekmek ve bunu sağlamaktır.” dedi.

Vali Pehlivan açıklamalarının ardından beraberindeki grupla Hoca Ahmet Yesevi ve Cumhuriyet caddelerinin kesiştiği noktada yaya geçini kullanarak kampanyaya destek verdi.

Etkinlik katılımcıların toplu halde fotoğraf çekilmeleriyle sona erdi.
Etkinliğe Vali Ali Hamza Pehlivan, Garnizon Komutanı Tank Albay Davut Balibaşa, Belediye Başkanı Mete Memiş, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halil Murat Bilgiç, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, engelli vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.