Zora düşene vergi desteği geliyor!

Zora düşene vergi desteği geliyor!
Yayınlama: 24.04.2016
A+
A-

Takvim’de yer alan habere göre Maliye, vergisini düzenli ödeyen mükellefin kötü gününde yanında olacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergisini düzenli ödeyen mükelleflere, işlerinin kötü gittiği zamanlarda geciken vergi ödemeleri için ‘faiz ve vade kolaylıkları’ getirmeyi düşündüklerini söyledi.

Ağbal, KDV iadesinden vergi borcuna kadar birçok konuda yeni çalışma yapıldığını açıkladı. Sicili temiz ve zora düşmüş mükellefe, kötü gününde vergiler konusunda destek olmak istediklerini kaydeden Ağbal, düzenlemelerin ardından çalışmayı kamuoyuna duyuracaklarını belirtti.

Ağbal, şöyle devam etti: “Başka ülke uygulamalarını da gözden geçiriyoruz. İnşallah genel yapılandırma taleplerini ortadan kaldıracak şekilde gerçekten iyi gününde vergisini ödeyen bir mükellefimize zor gününde verginin kendisinde, faizinde, ödeme süresinde bir takım kolaylıklar getirmeyi düşünüyoruz. Bugünkü tecil müessesesinden daha ileri bir adım. Hani sanayicimiz zaman zaman diyor ya, ‘Kapıyı önce bankacılar çalar, sonra maliyeciler’ diye… Yani biz kapınızı bir sorun varsa yardımcı olalım diye çalmak istiyoruz.”

GECİKME FAİZİ MASADA

Ağbal, vergi inceleme zaman aşımı sürelerinin kısaltılması gerektiğini belirterek, “5 yıllık süre uzun bir süre kesin olmamakla beraber ‘bu vergi inceleme süresini 5 yıldan 3 yıla çekebilir miyiz?’ diye arkadaşlara bir çalışma yapılması talimatını verdim” dedi. Ağbal, KDV iadesini hızlandırma konusunda çalışma yaptıklarını söyledi. Organize Sanayi Bölgeleri’ndeki emlak vergisi maliyetlerinin azaltılması için bir çalışma yapıldığını aktaran Ağbal, gecikme faizi oranlarıyla ilgili bir düzenleme üzerinde de çalışacaklarını kaydetti. İyi mükellefe belge dışında takdiri gösteren bir ödül verilmesi gerektiğine işaret eden Ağbal “O konuda da çalışma yaparız” ifadesinde bulundu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.