Ağbal, Yeni Nesil Üniversiteleri ve Dijital Dönüşümü anlattı

Ağbal, Yeni Nesil Üniversiteleri ve Dijital Dönüşümü anlattı
Yayınlama: 07.03.2019
A+
A-

Bayburt Üniversitesi’nin davetiyle ‘Bilgi Temelli Rekabetçi Global Ekonomik Sistemde Yükseköğretimde Yeni Eğilimler’ isimli bir konferansı veren Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı ve YÖK Üyesi Sayın Naci Ağbal, üniversitelerin yeni misyonları ve dijitalleşme süreçlerine vurgu yaptı. 

Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun, üniversite olarak global gelişmeleri takip ettiklerini ve yeniliklere kolaylıkla adapte olabildiklerini ifade etti. Sayın Ağbal’ın sunumunun Dijital Dönüşüm alanında pilot üniversite seçilmelerine tesadüf ettiğini de belirten Coşkun, üniversitelerin kabuk değiştirdiği bir çağı yaşadıklarını dile getirdi.

Konferans için kürsüye çıkan Sayın Ağbal, tüm dünyada yaygın bir biçimde artan enformasyon değerinin, bilginin doğrudan kazanca dönüştürülmesini gerektirdiğinden söz etti. Sayın Ağbal, dünyadaki kutupları eriten küreselleşme olgusunun sermaye ile bilgiyi yakınlaştırdığına dikkat çekerek, multidisipliner çalışmaların, tasarımcı zekanın, enformasyon teknolojilerinin ve biyoteknolojinin önem kazandığını söyledi. Eski nesil üniversitelerin yalnızca eğitim ve araştırma ile meşgul olmalarına karşın, yeni nesil üniversitelerin girişimcilik ve sektöre doğrudan katkı fikrine odaklandığını kaydeden Sayın Ağbal, Ar-Ge çalışmalarının ve teknokentlerin yükselen bir trend olduğunu sözlerine ekledi. Dijital Dönüşüm kapsamında pilot üniversite seçilen Bayburt Üniversitesi’ni kutlayan Sayın Ağbal, girişimci akademisyen ve öğrenci sayısında artış görmek istediklerini dile getirdi.

Konferans sonunda Rektör Coşkun tarafından Sayın Ağbal’a hediye takdim edildi.

Konferansa Sayın Ağbal’ın yanı sıra, Vali Ali Hamza Pehlivan, Milletvekili Fetani Battal, Garnizon Komutanı Davut Balibaşa, Belediye Başkanı Mete Memiş, Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Genel Meclisi Başkanı Yusuf Elçi, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Müdürleri, POMEM Müdürü Ufuk Sami Günel, STK temsilcileri, kurum amirleri, akademisyenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.