Bayburt Baksı Müzesi ‘Avrupa’da Yılın Müzesi’ Ödülünü Aldı

Bayburt Baksı Müzesi ‘Avrupa’da Yılın Müzesi’ Ödülünü Aldı
Yayınlama: 09.04.2014
A+
A-

 

 

Ressam ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın girişimleriyle hayata geçirilen Baksı Müzesi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (EMYA) 2014 Müze Ödülü’nü kazandı.

Bayburtlu sanatçımız Hüsamettin Koçan’ın, yaşadığı bölgenin sosyal ve ekonomik çevresindeki değişiklikten yola çıkarak kurmak istediği Baksı Müzesi için 2005 yılında öncelikle ‘Baksı Kültür Sanat Vakfı’ kuruldu. Vakfın girişimleri ve bağışlar sonunda bugünkü Baksı Müzesi 2010 yılında devlet yardımı alınmadan açıldı. Bu yönüyle de bir model oluşturan müze, son olarak kazandığı ödülle Avrupa Konseyi’nin müzecilik kriterlerini tamamladı.

Hüsamettin Koçan, Joan Miro’nun bir heykelinin kopyası olan ödülü Baksı Müzesi’nde sergileyeceğini açıkladı.

Hem içerisinde bulunduğu sosyal çevreyi dönüştürmesi, müzecilik anlamında birinci sınıf standartlara sahip olması, hem de geçmiş ve gelecekle bağ kurması ve devletten hiçbir yardım almadan kurulmuş olması Baksı Müzesi’nin bu ödüle uygun görülmesinde etkili oldu.

İçerisindeki sergi ve koleksiyonların da sanatçılar tarafından bağışlanarak oluşturulduğu Baksı Müzesi’nde Hüsamettin Koçan ve 160 sanatçının eserleri yer alıyor. Ayrıca eserlerini sergilemek isteyen sanatçılara kapısını açık tutan Baksı Müzesi’nin Hüsamettin Koçan için en önemli amaçlarından biri de, Türkiye’de en yoğun göç veren illerden biri olan Bayburt ve çevresinde yaşayanları sanat aracılığıyla bir arada tutmak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.