Bayburt, Ramazan Sofrasında Bir Araya Geldi

Bayburt, Ramazan Sofrasında Bir Araya Geldi
Yayınlama: 21.07.2014
A+
A-

Bayburt Belediyesi tarafından düzenlenen açık hava iftarında 2 bin kişi aynı sofrada iftar yaparak Ramazan coşkusunu hep birlikte yaşadı.

Bayburtlular sıcak bir ortamda oruçlarını açmanın keyfini yaşarken bir yandan da müzik öğretmeni Mecit Akyüz ve ekibi tarafından tasavvuf müziğinden güzel örnekler dinlediler.

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, saatler öncesinden trafiğe kapatılarak masaların kurulduğu Cumhuriyet Caddesi’ne gelen vatandaşlarla yakından ilgilendi. Bütün masaları gezerek vatandaşlarla ayrı ayrı sohbet eden Belediye Başkanı Memiş, onların Ramazan ayını da tebrik etti.

“Müslümanlar Olarak Bize Düşen Bugün Tek Yürek, Tek Millet Olmaktır”

İftarın ardından bir konuşma yapan Belediye Başkanı Memiş, İsrail’in Filistin’de uyguladığı devlet terörünü lanetlediğini, Gazze ve Filistin’de olduğu gibi tüm İslam coğrafyasında zulme maruz kalan Müslümanların kardeşlerimizin her zaman yanında olduğunu söyledi. Başkan Memiş konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Çok saygıdeğer Bayburtlu misafirlerimiz, soframıza bereket verdiniz, bizleri onurlandırdınız. Yüce Rabbim inşallah bu Ramazan hürmetine sizleri de bereketlendirir, şereflendirir, onurlandırır.

İsrail’in 7 Temmuz 2014’ten bugüne kadar Filistin’de, Gazze’de yaptığı insanlık dışı katliamlarını kınıyoruz. Katil İsrail’i ve onun yandaşlarını, işbirlikçilerini şiddetle lanetliyorum. Bu Ramazan İslam coğrafyasında hüzünle, gözyaşıyla, ıstırapla, kanla devam ediyor. Başta Gazze ve Filistin olmak üzere Suriye’de, Irak’ta, Mısır’da, Doğu Türkistan’da ve dünyanın birçok ülkesinde Müslüman kardeşlerimiz, soydaşlarımız batılı zalimlerin pençesinde inim inim inlemektedir. Bundan dolayı Ramazan’da bayram sevinci yaşamamaktayız. Müslümanlar olarak bize düşen bugün tek yürek, tek millet olma günüdür. Eğer ayrılır tefrikaya düşersek zayıflarız, gücümüzü kaybederiz, zaafa uğrarız. Bu zaaf, bu güç kaybı zalimlerin ekmeğine yağ sürer. Zalimleri kuvvetlendirir ve bugünkü zulümlerini artırarak devam ettirirler. Onun için kıymetli kardeşlerimiz Müslümanlar olarak birbirimizi destekleyeceğiz, bir birimize yardım edeceğiz. Çünkü onlar orada iftarlarını açamazken gözyaşıyla, kanla bir arada yaşıyorken bizlere buralarda rahat bir şekilde yaşamak yakışmaz. Onların derdi, bizim derdimiz olmalıdır.”

“İsrail’in Patenti Altında Satılan Hiçbir Ürünü Almamalıyız”

“Filistin’de, Gazze’de, Suriye’de, Mısır’da, Doğu Türkistan’da ve dünyanın birçok bölgesindeki Müslümanlara yapılanlara ses çıkarmayan başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bütün devletleri şahsım ve sizlerin adına kınıyorum ve Hazreti Musa’nın diliyle diyoruz ki, ‘Ey Rabbim; İçimizdeki bir takım beyinsizlerin (dar kafalıların) yaptıklarından ötürü bizi yok mu edeceksin? Bütün insanlar senin sınamandan başka bir şey değildir. Ki onunla dilediğinin sapmasına fırsat verir, dilediğini de doğru yola sokarsın. Bizim yakınımız sensin. Öyleyse bizi bağışla, bize merhamet et, çünkü bağışlayanların en hayırlısı sensin.” (amin)

Filistin’de, Gazze’de, Suriye’de, Mısır’da, Doğu Türkistan’da ve dünyanın birçok bölgesindeki Müslümanlara elimizden gelen yardımı yapmak zorundayız. Bunların başında fiili olarak bu zulme dur dememiz gerekiyor. Onlara maddi bakımdan destek olmamamız gerekiyor. İsrail’in patenti altında satılan hiçbir ürünü kapımızdan içeri koymamamız gerekiyor. Kardeşlerim bizler de bu ürünleri almayalım, bunları protesto edelim. Hiç olmazsa iman noktasında kardeşlerimizin yanında olduğumuzu elimizle gösteremesek bile dilimizle ve tavrımızla gösterelim.”

“Dede Korkut Şölenleri’nin Müzik ve Eğlence Programlarını İptal Ediyoruz”

Hazreti Peygamber buyuruyor ki, ‘Zulme rıza zulümdür.’ Şahıslarımız olarak, ailelerimiz olarak, toplumumuz olarak, Bayburt’umuz olarak Türkiye’miz olarak bu mazlum kardeşlerimize her türlü yardımı yapmak zorundayız. İnşallah bu Ramazan’ların bereketine, bayramların hürmetine Cenab-ı Mevla’m bu zulme dur diyecektir ve zalimleri akıttıkları gözyaşı ve kanın içerisinde boğacaktır. Rabbimizden duamız ve temennimiz budur.

Bugün o kardeşlerimizin başına gelen yarın bizim de başımıza gelebilir. Onun için bu kardeşlerimizi her türlü destekleyelim. Hiçbir desteği onlardan esirgemeyelim. Biz Bayburt Belediyesi olarak Pazartesi gününden itibaren yardım kampanyalarını başlatacağız ve Dede Korkut Şölenleri’nin müzik ve eğlence programlarını başka Gazze olmak için, Soma için, Doğu Türkistan için, Irak için iptal ediyoruz. Uluslar arası Dede Korkut Şenlikleri’nin müzik ve eğlence kısmı bu yıl için olmayacak. Bu duygu ve düşüncelerle yüce Allah’tan niyaz ediyorum ki,  ya Rabbi Kahhar isminle bu zalimleri kahret. Bizlere zihin ve idrak açıklığı ver ve bizi Müslüman kardeşlerimizin yanında kıl. Bugün Müslüman’ın, ümmetin imtihanı budur.  Bugün ümmetin imtihanı Filistin’dir, Gazze’dir, Suriye’dir, Mısır’dır, Irak’tır, Doğu Türkistan’dır, Kerkük’tür, Musul’dur.Bu imtihandan yüzümüzün akıyla çıkmayı Cenab-ı Allah bizlere nasip etsin. Hepinize en kalbi sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Ve Ramazan ayının şahıslarımıza, ailelerimize, Bayburt’umuza, ülkemize ve tüm dünya Müslümanlarına huzur ve barış getirmesini yüce Mevla’dan yalvarıyorum.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.