Bayburt Üniversitesi Bir İlki Başarmanın Mutluluğunu Yaşıyor

Bayburt Üniversitesi Bir İlki Başarmanın Mutluluğunu Yaşıyor
Yayınlama: 03.06.2014
A+
A-

Bayburt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlker Tekin ve öğrencileri tarafından “Ferrocement Tekniği” ile üretilen Sandal, YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlyas Doğan, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Bayhan, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, Bayburt Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Fatih Yalçın, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hakan Bilgiç ve öğrencilerin de katılımı ile Yeni Şehir Parkı’ndaki gölette yüzdürüldü. Bayburt Taşı atıklarının betonda agrega olarak kullanılmasıyla üretilen, Türkiye’de ilk dengesi bozulmadan yüzebilen 2,5m uzunluğunda, 90 cm genişliğinde ve 90 cm yüksekliğinde toplamda yaklaşık 800 litre hacme sahip, 340 Kg ağırlığındaki hafif Ferrocement sandal 3 kişi ile rahatlıkla batmadan yüzebildi.

YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlyas Doğan, “Bayburt taşı kullanılmasıyla, geliştirilen sandalın mühendislik fakültesi için minik ama önemli bir başlangıç olduğunu söyledi. Çünkü mühendislik fakültesinde yapılan Ar-Ge çalışmalarıyla üretilen yeni mamullerle Bayburt’un, üniversitenin, ülkemizin ekonomisine katkıda bulunacak yeni buluşlara imza atılacaktır. Bütün üniversitelerimizde olduğu gibi Bayburt’ta da bu tür çabaların sonuç vermeye başladığını görüyoruz ve bundan büyük bir memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun ise Bayburt Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından tasarlanmış bir sandal. Bunun özelliği şudur; Bayburt’ta yoğun şekilde bulunan ve Bayburt taşı olarak adlandırılan taşın önemli bir duvar elemanı olduğunu belirterek, “Mühendis arkadaşlarımız taş üzerine birtakım çalışmalar yaparak Sudan hafif malzeme ürettiler, Bayburt taşını Sudan hafif bir malzeme haline getirdiler. O Sudan hafif malzemeyle de bir Sandal yaptılar. Bu sandalı da şu anda gördüğünüz gibi yüzdürdüler” dedi.

Bu projenin Bayburt taşının tanıtımına önemle katlı sunacağı kaydeden Coşkun, şöyle devam etti: “Türkiye’de bu amaçlı birkaç deneme var ama başarılı olan denemelerden bir taneside bizim denememiz. Bazıları batmış, yüzdürememişler, bazılarını tam rantabl çalıştıramamışlar. İlker beyin ifadesine göre içerine su almayacak bir şekilde tasarlanmış yapılmış. Dolayısıyla çarpınca dayanıklılık oranı da yüksek bir şekilde tasarlandı bu sandal.  Bununla aslında biz şunu demek istiyoruz. Bayburt taşı binalara yük vermeyen, hafif, gerek dış kaplamada, gerek duvar elemanı olarak kullanmada çok yükü olmayan hafif bir taştır ve inşaat alanında çok rahatlıkla kullanılacak bir taştır. Bunu ispat etmeye çalışıyoruz. Tabi bu proje geliştirip farklı şeyler de ortaya konabilir. Genç arkadaşlarımızı bilimsel çalışmalar açısından her türlü desteği vermeye hazırız. Onların ufku geniş olsun yeter ki. Bir idealleri olsun, onun peşine koştursunlar. Biz üniversite olarak her türlü projeyi sonuna kadar destekleyeceğiz.” diye konuştu.

İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlker Tekin “Bayburt Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü olarak bir ilki gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Bugün basın önünde beton sandalımızın ilk defa yüzmesini beraber izledik. Şuan arkamızda gördüğünüz gibi arkadaşlarımız sandalla gezmekteler. Sandalın yapımında Bayburt taşı betonda agrega olarak kullanıldı. Bayburt taşı çok hafif ve çok önemli bir malzemedir. Fazla miktarda su emiyor ancak biz betonda su emme özelliğini de oldukça aşağılara çekerek Sandalda denemeye çalıştık. Yaptığımız saldal iki gündür suda. Herhangi bir su alma yada harabiyete uğramadı. Beton Sandalın en büyük avantajı ahşap ve fiber teknelerden çok daha fazla dayanıklı olmasıdır. Herhangi bir bakımı gerektirmediği için uzun süre dayanacağını tahmin ediyoruz. Toplamda 4 aylık bir araştırma süresinden sonra yaklaşık 2 haftada Ferrocement Sandalımızı tamamladık. Bu süre bir inşaat süresi için oldukça kısadır, ayrıca maliyeti düşünüldüğünden çok daha uygun olmuştur.

Türkiye’de bizim araştırmalarımıza göre ODTÜ ilk olmak üzere İTÜ ve sonrada Osman Gazi Üniversitesinde çeşitli hocalar bu proje üzerinde çalışmışlar ancak bazıları başarılı, bazıları başarısız olmuş. Biz şu an Türkiye olarak beton tekne üretiminde çok söz sahibi değiliz. Amacımız aslında biraz da bunu sağlamak. Biz burada bayburt taşının atıklarını kullanarak bunu ürettik. Bu malzeme ile hem çevreye duyarlı, hem de çok faydalı bir malzeme ürettik. Ekonomiye de dönüşebilecek bir ürün haline geldi.” diye konuştu.

Biz bunu şuan bu gölette denedik, belki denizde çok daha büyük ve anlamlı imalatlar yapılabileceği görüşündeyim” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.