Bayburt Üniversitesi, Türkiye’de İlk 20’de

Bayburt Üniversitesi, Türkiye’de İlk 20’de
Yayınlama: 10.11.2015
A+
A-

Akademik ve fiziki gelişimini hızlı bir şekilde sürdüren Bayburt Üniversitesi internet görünürlüğünde üst sıralara çıktı.

Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Yücel’in internet arama motorlarında yaptığı araştırma sonucuna göre Bayburt Üniversitesi İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi gibi ilk 20’de bulunan üniversiteler arasında yer aldı.

Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yücel konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Ülkemizde eğitim veren 190 üniversite arasında Bayburt Üniversitesi 2 binli yıllardan sonra kurulmasına karşın üniversiteler arasında en iyi görüntü sağlıyor. 2 binli yıllardan sonra kurulan üniversitelerden en iyi görüntü sağlayan üniversite 400 bin civarında. Bayburt Üniversitesi 607 bin civarında bir görüntü sağlıyor. Pek çok üniversite 200 bin 300 binlerde. Bayburt Üniversitesi bunu geçerek 2 katına çıkmış durumda” dedi.

Bayburt Üniversitesi’nin internetteki görünürlüğünün nedenleri ile ilgili de bir değerlendirme yapan Yücel, “Görüntü sıralamasında Bayburt Üniversitesi’nden önceki üniversitelerin hepsinin Tıp Fakültesi var. Çünkü Tıp fakültelerinde Bayburt Üniversitesi, Türkiye’de İlk 20’deduyurular fazla olduğundan tıklanma fazla oluyor. Bayburt Üniversitesi, bünyesinde Tıp Fakültesi olmamasına karşın ilk sıralara yerleşmiş bulunuyor. Duyurularınızı sadece akademik anlamda değil topluma hizmet anlamında da profesyonelce yapıyorsunuz. Topluma duyurmaya önem veriyorsunuz. Yaptığınız, seminer, sempozyum gibi kültürel etkinliklerinizi toplumla paylaşmaya önem veriyorsunuz. Diğer üniversiteler bunu pek toplumla paylaşamıyor. Yaptığınız işleri topluma duyurmada çok hassasiyet gösteriyorsunuz. Aynı zamanda bu durum etkinlik sayınızın fazla olduğunu gösteriyor. Sadece rektör eksenli değil de akademisyenlerinize de değer verdiğinizi gösteriyor bu görüntü. Akademisyenlerin çalışmalarını da topluma duyuruyorsunuz.” diye konuştu.

Bayburt Üniversitesi’nin kendisinden beklenenden daha fazlasını yaptığını kaydeden Yücel, “Görünürlük ile ilgili araştırmamız devam ediyor. Araştırmamıza göre Bayburt, istisnaî şekilde öne çıkıyor. Bayburt Üniversitesi bu anlamda farklılık yaratıyor. Sizden önceki üniversiteler hep köklü üniversiteler. Bayburt Üniversitesi ise 2008 yılında kurulmuş; ama çok fazla duyunulurluk sağlamış. Bir çaba var ortada. ‘Topluma ne veriyoruz?’ sorusu üzerine bir düşünce var. Bu görüntü sonucu, Bayburt Üniversitesi’nin akademisyenini de şehrin insanını da onure ettiğini gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.