Bayburt Üniversitesinde Tezhip Sergisi

Bayburt Üniversitesinde Tezhip Sergisi
Yayınlama: 05.03.2015
A+
A-

Tezhip ve minyatür eğitmeni Hanefi Sansu, Bayburt Üniversitesi’nde sergi açtı.

Mühendislik Fakültesi fuayesindeki serginin açılışı Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş tarafından gerçekleştirildi.  Açılışa Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet Gavgalı, Bayburt Üniversitesi Sağlık Spor ve Kültür Daire Başkanı Nazmi Karabulut, akademisyenler ve sanatseverler katıldı.

Açılışta kısa bir konuşma yapan Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, ” Ümit ediyorum ki Bayburtlu tezhip ve minyatür eğitmeni Hanefi Sansu bu eserleri Bayburt’ta tanıtır.  Bayburt’un dışında Türkiye’ye sonra ise dünyaya tanıtır. Geleneksel el sanatlarımızdan olan bu minyatür ve tezhip sergisinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum “dedi.

Tezhip ve minyatür eğitmeni Hanefi Sansu ise tezyinî sanatlardan tezhip eserleri yanı sıra 15. yüzyıl sonları ile 16. yüzyıl başlarında büyük gelişim ve dönüşüm gösteren Osmanlı minyatür sanatını açtığı sergilerle yaşatmaya çalıştığını belirtti. Sansu, üniversitelerin de katkısıyla tezhip ve minyatür sanatının yaşatıldığına değinerek serginin düzenlenmesinde katkısı olan Bayburt Üniversitesi Sağlık Spor ve Kültür Daire Başkanlığına teşekkürlerini iletti.

Türk kültürünün bir kısmını meydana getiren sanat ve sanat üsluplarının yansıtıldığı sergi Sansu’nun 3. Bireysel 12. Karma sergisi olarak öne çıkıyor. 27 eserin sergilendiği sergi 6 Mart 2015 tarihine kadar sanatseverlerin beğenisine açık olacak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.