Çoruh’taki Atıklar, Baksı Müzesi’nde sergilenmeye başladı

Çoruh’taki Atıklar, Baksı Müzesi’nde sergilenmeye başladı
Yayınlama: 03.09.2022
A+
A-

Bayburt Portalı – Baksı Müzesi’nin “Nehri Sanatla Yıkamak” projesi kapsamında Çoruh Nehri havzasından toplanan atıklar, Sanat ve Tasarım Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Tümer Çelik’in de eğitimci olduğu atölye süreci sonunda çocuklar tarafından sanat eserlerine dönüştürüldü. Atıktan doğan sanat eserleri, sanatsal dönüşüm temasıyla Baksı Müzesi‘nde sergilenmeye başladı.

Bayburt Valiliği, Bayburt Belediyesi, Bayburt Üniversitesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Baksı Kültür Sanat Vakfı, Baksı Müzesi ve Bocchi ile birlikte hayata geçirdiği; 25 Mayıs-19 Ekim tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan Nehri Sanatla Yıkamak projesi kapsamında çocuklarla birlikte Çoruh çevresinde toplanan Atıklar, hayal ve tasarım süreci sonunda birer sanat eserine dönüştü. Resim öğretmeni Zeynel Abidin Öztürk ve Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Tümer Çelik eğitmenliğinde atıklardan şaheserler oluşturan çocuklara, projeye paydaş kurumların yöneticilerinin katıldığı sergi açılış töreninde katılım belgeleri takdim edildi.

Sergi açılış ve belge takdim törenine Bayburt Milletvekili Fetani Battal, Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen, İl Emniyet Müdürü Ayhan Bodur, İl Jandarma Komutanı Albay Talha Övet, Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Bocchi Genel Müdürü Serkan Ak, KOSGEB İl Müdürü Mete Emir, proje ortakları, proje katılımcısı çocuklar ile aileleri ve sanatseverler katıldı.

Bilgilendirme toplantıları, saha çalışmaları, dönüşüm sanat atölyeleri, sergiler ve sempozyumlar içeren projenin sanatsal dönüşüm eserleri, Baksı Müzesi’nde ziyarete açık olacak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.