“Eğitime Cansuyu Projesi” Okullara Can Verdi

“Eğitime Cansuyu Projesi” Okullara Can Verdi
Yayınlama: 28.04.2014
A+
A-

Kalkınma Bakanlığı tarafından SODES programı çerçevesinde finanse edilen, Bayburt Valiliği Koordinasyonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce yürütülmekte olan SODESLE EĞİTİME CANSUYU projesi kapsamında 56 tane Birleştirilmiş Sınıflı köy okulu için alınan eğitim donanımı ve malzemelerinin dağıtım töreni 24.04.2014 tarihinde Bayburt Öğretmenevinde gerçekleştirildi. Törene Bayburt Vali Yardımcısı Abdülhamit Karaca, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, milli eğitim şube müdürleri ile okul müdürleri katıldı.

Öğretmenevi bahçesindeki dağıtım sırasında bir açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, birleştirilmiş sınıflı köy okullarının kısmen dezavantajlı okullar olduğunu kaydederek, ” Özellikle bu okullarımıza yönelik yaptığımız iki proje ile okullarımızın donanım ihtiyaçlarını önemli ölçüde bazı okullarımın ise ihtiyaçlarının tamamını karşılamış bulunuyoruz. Bayburt Valiliği’mize bu anlamda verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Sunduğumuz projelerin geneli kabul gördü. Biz de bu güvene layık olma adına bunu bir sorumluluk olarak gördük ve en iyi bir şekilde gerçekleştirmenin çabası içerisinde olduk. Eğitimde Cansuyu Projesi kapsamında dağıttığımız bu malzemeler daha başarılı daha verimli bir eğitim öğretim sürecini doğurur. “dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, projeler konusundaki çalışmalarından dolayı Abdulcelil KAHVECİ’ye teşekkür etti.

Sodesle Eğitime Cansuyu Projesi proje danışmanı Abdulcelil Kahveci ise proje hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Projenin hedefini anlatan Kahveci, “Projenin hedefi dezavantajlı kesimdeki birleştirilmiş sınıflı köy okullarımızda öğrencilerin etüt yapabilmelerine fırsat tanımak, öğrencilerin zihinsel ve fiziksel gelişimlerine katkı sunacak sosyal, sportif ve kültürel faaliyetleri gerçekleştirebilecekleri imkânlar oluşturmaktır. Projenin yazım aşamasında birleştirilmiş sınıflı okullarda görev yapan öğretmenlere görev yaptıkları okullarıyla ilgili ihtiyaç anketleri hazırlanmıştır. Anketler tüm öğretmenlere uygulanmış ve sonuçları değerlendirilerek, projenin içeriği şekillendirilmiştir. Bakanlığımız tarafından uygulanmakta olan yapılandırıcı yaklaşım, okul ortamlarının bilgisayar, projeksiyon cihazı, fotokopi makinesi vb. teknik donanım bakımından zengin olmasını gerekli kılmıştır. Köy okullarımız teknik donanım bakımından yeterli imkânlara sahip olmadığı gibi öğrencilerin etüt, sosyal, sportif ve kültürel faaliyetleri gerçekleştirecekleri fırsatlar oldukça kısıtlıdır. “dedi.

Projeyle okulların donanım açısından istenilen ortamlara kavuşacağını ifade eden Kahveci, ” Proje kapsamında gerçekleştirilecek etüt faaliyetleriyle öğrenciler derslerde işlenen kazanımları pekiştirecekler, sosyal, sportif, kültürel faaliyetlerle çocukların okul ortamlarında fiziksel, zihinsel gelişimlerine katkıda bulunularak eğitimde fırsat eşitliği sağlanacaktır. Okullarda görevli öğretmenler rehberliğinde düzenlenecek etütlere tüm öğrencilerin katılımı sağlanacaktır.” diye konuştu.

Proje kapsamında yapılan faaliyetlere de değinen Kahveci, ” Birleştirilmiş sınıflı köy okullarımız İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seydi Doğan, maarif müfettişlerimiz, milli eğitim müdür yardımcılarımız ve şube müdürlerimiz tarafından sürekli ziyaret edilerek, bu okullarımızda eğitimin kalitesinin niteliğini artırmak, eğitim-öğretim ortamlarını iyileştirmek için gerekli tedbirler alınmıştır.” ifadelerini kullandı.

Program sonunda iki öğrenci tarafından Vali yardımcısı Karaca’ya buket takdim edildi. Köy okulları için hazırlanan fotokopi makinesi, projeksiyon cihazı ve perdesi, bilgisayar, yazıcı, ses yayın cihazı, oyuncaklar, spor malzemeleri, kırtasiye malzemeleri okulların müdürlerine teslim edildi.

Toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

Projenin hedefi, dezavantajlı kesimdeki köy okullarımızda öğrencilere etüt yapabilmelerine fırsat tanımak, öğrencilerin zihinsel ve fiziksel gelişimlerine katkı sunacak sosyal, sportif ve kültürel faaliyetleri gerçekleştirebilecekleri imkanlar oluşturmaktır.

Proje kapsamında ilimizdeki 56 adet birleştirilmiş sınıflı okulumuza,  ihtiyaçları doğrultusunda aşağıda yazılı olan malzemelerin alımı yapılmıştır.

25 adet Fotokopi Makinesi, 15 adet Projeksiyon Cihazı ve Perdesi, 10 adet Bilgisayar, 12 adet Yazıcı, 21 adet Ses Yayın Cihazı (Akülü Amplifikatör ), Ana sınıfları için Oyuncak Setleri,  Müzik Aletleri
(Her Ana Sınıfı İçin Alınan Setin İçeriği Kukla (Sahneli), Puzzle, Oyuncak Bez Bebek, Oyuncak Market Seti, Oyuncak Mutfak Seti, Oyuncak Ketıl, Oyuncak Mikser, Oyuncak Davul, Oyuncak Müzik Takımı, Tef, Marakas Oyuncak Doktor Seti, Oyuncak Eva Puzzle, Oyuncak, Kamyon, Peluş Bebek, Oyuncak Ütü Masası, Oyuncak Et Bebek, Oyuncak Bovling Seti, Lego , Oyuncak Çamaşır Mak, Oyuncak fen seti , Oyun hamuru, Tangram, Eşleştirme oyunu, Dev hikaye, Oyuncak araba, Oyuncak Bebek )
Spor Malzemeleri: 56 köy okulumuza 2’şer adet futbol topu, 2’şer adet voleybol topu, 2’şer adet satranç takımı, 2′ şer takım badminton raketi ve topu, basketbol sahası olan okullarımıza 1’er adet basketbol topu, masa tenisi olan okullarımıza 1’er raket takımı ve filesi, voleybol filesi eksik olan okullarımıza 1’er adet voleybol filesi,
56 okulumuza  Kırtasiye malzemesi,
Köy okullarındaki ana sınıfları için halı 144 metre
20 adet Yazı Tahtası,
100 adet Sınıf Sergileme Panosu,
4.000 Adet kitap alınmıştır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.