Engelsiz Yaşam Merkezinde Dünya Engelliler Günü kutlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde etkinlik düzenlendi.

Engelsiz Yaşam Merkezinde Dünya Engelliler Günü kutlandı
Yayınlama: 05.12.2017
A+
A-
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde etkinlik düzenlendi. Etkinliğe katılan Vali Ali Hamza Pehlivan merkezde kalan vatandaşlarımızla bir araya gelerek sohbet etti ve hediye takdiminde bulundu.
Etkinlikte merkezde kalan engelli kardeşlerimizin hazırladıkları gösteriler, kurum faaliyetlerinin anlatıldığı video gösterimi ve engelliler hakkında farkındalığı artırmaya yönelik hazırlanan sunumlar gerçekleştirildi.
Vali Pehlivan etkinlikte yaptığı konuşmada 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün engelli bireylere yönelik olarak bugüne kadar yapılan, yapılamayan, yapılması gereken çalışmaları bir kez daha gözden geçirme fırsatı sunduğunu ifade etti. Ülkemizde dezavantajlı kesimlere yönelik çalışmalarda önemli mesafeler kat edildiğini dile getiren Vali Pehlivan, “Bu bağlamda en son atılan adımlar kapsamında Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS)’de engelli vatandaşlarımızın sınav geçerlilik süreleri hükümetimiz tarafından 2 yıldan 5 yıla çıkarıldı. Aynı şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’mız bünyesinde yurt genelinde çeşitli başlıklar altında yürütülen destek programları söz konusu. Bunların bir kısmı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları bir kısmı da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri aracılığıyla vatandaşlarımıza ulaştırılıyor.Bu hizmetlerin içerisinde evde bakım hizmetleri, sağlık destek hizmetleri, rehabilitasyon merkezlerinin yaygınlaştırılması gibi gün geçtikte hem nitelik hem de sayı olarak artan destekler söz konusu. Arkamdaki panoda yazdığı gibi “Biz bir aileyiz”. Türkiye olarak bir aileyiz. Toplumumuzun farklı kesimlerinden bu ailemizi oluşturan esnafımız, çiftçimiz, köylümüz, gencimiz, yaşlımız var. Engelli kardeşlerimiz ailemizin en önemli mensuplarındandır. Güzel bir ifade var; engel bedende olabilir önemli olan zihinde ve gönülde engel olmaması. Bu ifadeye bende sonuna kadar katılıyorum.” dedi.Türkiye olarak bir aileyiz. Toplumumuzun farklı kesimlerinden bu ailemizi oluşturan esnafımız, çiftçimiz, köylümüz, gencimiz, yaşlımız var. Engelli kardeşlerimiz ailemizin en önemli mensuplarındandır. Güzel bir ifade var; engel bedende olabilir önemli olan zihinde ve gönülde engel olmaması. Bu ifadeye bende sonuna kadar katılıyorum.” dedi.Türkiye olarak bir aileyiz. Toplumumuzun farklı kesimlerinden bu ailemizi oluşturan esnafımız, çiftçimiz, köylümüz, gencimiz, yaşlımız var. Engelli kardeşlerimiz ailemizin en önemli mensuplarındandır. Güzel bir ifade var; engel bedende olabilir önemli olan zihinde ve gönülde engel olmaması. Bu ifadeye bende sonuna kadar katılıyorum.” dedi.
Asıl engelin sevgisizlik ve bundan kaynaklı kötülükler olduğunu ifade eden Vali Pehlivan, “Bu gerçeği bir kez daha vurgulamak gerekir. Fiziki anlamda engellilik kimsenin tercihi değil. Bu hepimizin doğuştan ya da sonradan başına gelebilecek bir durum. İnsanlık olarak hepimizin bu anlamda bir sınava tabi olduğunu unutmaması gerekir. Bu sınavı iyi verebilirsek nihai olarak insanlık kazanacaktır. Kentleşmenin engelli vatandaşlarımızı göz önünde bulundurarak gerçekleştirilmesi son derece yerinde ve önemlidir. Eğer bizler bu süreçte koca binalar ve geniş yollar yapıp engelli kardeşlerimizi ihmal ediyorsak yaptıklarımızın hiçbir anlamı olmayacaktır. Engelli ve dezavantajlı kesimler konusunda gösterdiğimiz hassasiyet sadece söylemlerle sınırlı kalırsa bir yere varamayız.Memnuniyetle ifade ediyoruz ki ülkemizde yerel yönetimler bu konuda önemli adımlar atmaya başladı. Elbette ki kamu adına yapacağımız hizmetlerde bu konuyu gündemde tutmamız ve buna yönelik adımlar atmamız çok önemli. Bunun yanı sıra birey olarak yaptığımız evlerimizde, iş yerlerimizde engelli vatandaşlarımızı düşünerek fiziki mekânları tasarlayacak hassasiyete ulaştığımızda toplumsal duyarlılığı daha da arttırmış olacağız. Bu sadece kamu kurumlarının görevi değil, tümüyle hepimizin, bütün toplumun duyarlı olmasını gerektiren bir konudur.” diye konuştu.iş yerlerimizde engelli vatandaşlarımızı düşünerek fiziki mekânları tasarlayacak hassasiyete ulaştığımızda toplumsal duyarlılığı daha da arttırmış olacağız. Bu sadece kamu kurumlarının görevi değil, tümüyle hepimizin, bütün toplumun duyarlı olmasını gerektiren bir konudur.” diye konuştu.iş yerlerimizde engelli vatandaşlarımızı düşünerek fiziki mekânları tasarlayacak hassasiyete ulaştığımızda toplumsal duyarlılığı daha da arttırmış olacağız. Bu sadece kamu kurumlarının görevi değil, tümüyle hepimizin, bütün toplumun duyarlı olmasını gerektiren bir konudur.” diye konuştu.
Vali Pehlivan ilimizde engelli vatandaşlarımıza yönelik hizmetlerin etkin bir şekilde yerine getirildiğini, ev ziyaretleri gerçekleştirilerek ihtiyaç ve taleplerin yerinde tespit edildiğini anımsatarak, “Hükümetimizin sağladığı destekleri vatandaşlarımızla buluşturmaya devam ediyoruz. Çeşitli vesilelerle siz değerli kardeşlerimiz ve ailelerimize ev ziyaretleri yapıyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz, İl Sağlık Müdürlüğümüz, Sosyal Güvenlik Kurumu’muz ve diğer ilgili müdürlüklerimizin katılımıyla son 3 ayda 250 ev ziyaret edildi. Bu uygulamamız kesintisiz bir şekilde devam edecek. Bu sayede evlerimizdeki ihtiyaçlar yerinde tespit edilip çözümü için gerekli adımların hemen atılması sağlanıyor. Benzer bir uygulamayı Milli Eğitim Müdürlüğü’müz bünyesinde ‘Evimdesin Öğretmenim’ başlığı altında başlattık.Bütün vatandaşlarımıza olduğu gibi engelli kardeşlerimize de kapılarımız sonuna kadar açık. Başımızın üstünde yeriniz var. Her zaman sizlerin yanınızdayız.” değerlendirmesinde bulundu.
Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Zeki Doğan ise günümüzde Dünya nüfusunun yüzde 15’ini engelli bireylerin oluşturduğunu bu oranın 785 milyon kişiye karşılık geldiğini bildirdi. Türkiye’de nüfusun yüzde 6,6’sının engelli bireylerden oluştuğunu aktaran Doğan, Bayburt Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde fiili olarak 38 engelli bireye hizmet verildiği bilgisini paylaştı.
Merkezde kalanlara çeşitli hediyelerin verilmesi ile son bulan etkinliğe Vali Ali Hamza Pehlivan’ın yanı sıra, Garnizon Komutanı Tank Albay Davut Balibaşa, Belediye Başkan Yardımcısı Nesimuttin Selçuk, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Vali Yardımcıları Mutlu Almalı ile Tamer Kılıç, AK Parti İl Başkanı Fatih Yumak, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Genel Meclis Başkanı Yusuf Elçi, kamu kurum ve kuruluşlarının, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.​

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.