İŞ-KUR, “-Köylerimize de Çoban Desteği Versin”

İŞ-KUR, “-Köylerimize de Çoban Desteği Versin”
Yayınlama: 26.03.2014
A+
A-

Köylerde özellikle küçükbaş hayvancılığın bitme noktasında olduğu, büyükbaş hayvancılığın da günden güne kan kaybettiğini görmekteyiz. Bayburt köyleri için en önemli geçim kaynağı olan hayvancılığın neden bu noktalara geldiğinin sebeplerinden biri de şüphesiz çoban sıkıntısıdır.

Bayburt köylerinin çoğunluğu Mart ayının son haftası olmasına rağmen köylerine hala çoban bulamamanın sıkıntısını yaşıyorlar.

Bu durumla ilgili olarak, hayvancılık ve besicilikle uğraşan Akif Çalışkan ve Mürsel Bayram Bayburt Portalı’na önemli açıklamalarda bulundular.

Bayburt’un Aydıntepe ilçesi Akbulut Köyünde besicilik ile uğraşan Akif Çalışkan, “Gübre ve benzin fiyatlarının artması hayvancılığı da istikrarsız hale getirdi. Bir de bu sorunlara çoban sıkıntısı eklendiği zaman işin içinden çıkılmıyor. Genç nüfusun azalması ve toplumdaki bazı sosyal yanlış tutumlardan dolayı çobanlık mesleği dışlanıyor. Kimse bu mesleği yapmak istemiyor. Bu durum bizleri zorluyor.  Biran önce devletimizin ve yetkililerin sorunlarımıza çözüm bulması gerekiyor. Hatta İŞ-KUR her yere eleman veriyor. Köylerimize de çoban desteği versin.” ifadelerine yer verirken,

Mürsel Bayram da, yaklaşık 35 yıldır çiftçilik ve hayvancılıkla uğraştığını belirterek, “ Eskiden çobanları biz seçerdik. Çobanlar, köyümüze çoban olabilmeleri için her türlü referanslarıyla gelirlerdi. Artık çoban bulmak imkansız gibi bir şey. Zaten köyde küçükbaş hayvan da kalmadı. Büyükbaş hayvan da yok denecek kadar azaldı. Böyle giderse birkaç yıla kadar diğer besiciler de hayvanlarını mecburen satmak zorunda kalacaklar.” İfadelerine yer vererek köylerinde çoban sıkıntısı çektiklerini belirttiler.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.