KUDAKA ve KOSGEB’den Engellilere Yönelik Bir İlk

KUDAKA ve KOSGEB’den Engellilere Yönelik Bir İlk
Yayınlama: 21.03.2014
A+
A-

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) ve KOSGEB, engellilere yönelik düzenlenen girişimcilik kursuyla bir ilki gerçekleştirdi.

Erzurum Girişimci Engelliler Derneği tarafından hazırlanan ve KUDAKA Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursuna 25 engelli kursiyer katıldı. 15-28 Ocak tarihleri arasında düzenlenen kursa katılan kursiyerlere  KUDAKA Araştırma ve Planlama Birimi uzmanı Güvenç Gürbüz tarafından girişimcilik eğitimi verildi.

Erzurum’da engellilere yönelik ilk kez verilen girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerler KOSGEB’den alacakları hibe ve desteklerle kendi iş yerlerini daha rahat şartlarda kurabilme şansını elde etti.

KOSGEB girişimcilik eğitimleri sonucunda sertifika almaya hak kazanan engelli kursiyerlere düzenlenen törenle girişimcilik sertifikaları verildi. KUDAKA Toplantı salonunda gerçekleştirilen sertifika törenine Ajans Genel Sekreteri Talha Bekir Özmen, KOSGEB uzmanlarından Adem Gültürk, Lütfullah Aktaş, Girişimci Engelliler Derneği Başkanı Abdurrahim Kocaoğlu ve dernek yöneticileri ile kursiyerler katıldı.

Sertifika töreninde yaptığı konuşmasında engelli vatandaşlarımızın kendi işini kurabilmesi için iletişim, diksiyon, bilgisayar alanlarında çeşitli kurslar verdiklerinin altını çizen KOSGEB uzmanlarından Adem Gültürk, bu kurslarla engellilere sadece iş alanında değil sosyal alanlarda da eğitim imkanı sağladıklarını belirtti.

Ajans olarak bu tarz faaliyetlere hassasiyetlerinin olduğunu dile getiren KUDAKA Genel Sekreteri Talha Bekir Özmen, asıl amacın engellilerin kendi işinin patronu olmasına katkıda bulunmak olduğunu belirtti. Bundan sonraki dönemlerde bu tür projeleri destekleyeceklerine dikkat çeken Özmen, kursiyerler arasında kendi işini kuracakların hem iş hem de sosyal alanda başarılı olacaklarına inandığını dile getirerek kursiyerleri tebrik etti.

Erzurum Girişimci Engelliler Derneği Başkanı Abdurrahim Kocaoğlu tarafından KUDAKA Genel Sekreteri Talha Bekir Özmen ve KOSGEB İl Müdürü Ayhan Çarlıoğlu’na birer teşekkür plaketi verilmesinin ardından girişimcilik eğitimlerinde başarılı olan 7’si bayan 18’i erkek olmak üzere toplam 25 kursiyere sertifikalarının takdim edilmesiyle birlikte program sona erdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.