Pala, Dilencilik Hakkında Uyarılarda Bulundu

Pala, Dilencilik Hakkında Uyarılarda Bulundu
Yayınlama: 09.07.2014
A+
A-

Bayburt Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hayrettin Pala, Ramazan ayında artan sosyal sorunlardan dilencilik konusuna dikkat çekerek önemli uyarılarda bulundu.

Pala; “Bayburt’ta özellikle Ramazan ayında artan  çoğunluğunu kadınlarla çocukların oluşturduğu dilenciler  gözleniyor. Genellikle merhamet duygularıyla karşılanan bu sosyal problem her yörede olduğu gibi, ilimizde de yaşanmaktadır. Ellerine aldıkları kâğıtlarla hasta ya da engelli olduklarını ispatlamaya çalışarak para toplayan dilencilerin ısrarlı hareketleri vatandaşları zor durumda bırakıyor. Ramazan ayının gelişini fırsat bilenler camiler başta olmak üzere daha çok alışverişin yapıldığı kalabalık caddeleri mesken tutuyor. Kucaklarına aldıkları çocuklarla da vatandaşların duygularını istismar etmeye çalışıyorlar.

Ayrıca Ellerine aldıkları kâğıtlarla engelliler üzerinden derneğe bağış makbuzu, gazete ve dergi satmaya çalışarak yardım toplayanlara itibar etmeyiniz. Lütfen yapacağınız yardımları araştırmadan yapmayınız.

Gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit edip yardım etmek önemli. Ama dilenen kişilerin birçoğu Müslümanların duygularını sömürerek ve çocukları kullanarak yardım toplamaya çalışıyor.

İhtiyaç sahiplerine, engellilere, yaşlılara yoksullara Devletimiz tarafından ekonomik, sosyal, sağlık ve istihdam alanında gerekli yardımlar yapılmaktadır. Ayrıca gerçek ihtiyaç sahiplerine yardım yapacak ve aradaki köprüyü kuracak vakıf ve dernekler aracılığı ile yardım yapılabilir. Ama bu dernek ve vakıflarında iyi araştırılması gerekiyor. Vatandaşlarımızdan isteğimiz acıma ve merhamet duygusuyla yapmış oldukları yardımları bilerek ve gerçek ihtiyaç sahiplerine yapmaları ve ihtiyaçlı olan vatandaşları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına Yönlendirmeleridir.

Toplumun değer yargıları, Dini Hassasiyetleri, davranış alışkanlıkları, vermeye ilişkin tutumları dilenciliğin sürekliliğindeki en önemli etkenlerdir.

Dilenciliğin sosyal bir problem olmaktan çıktığını ve dilencilere değil de etrafımızda dilenmeyi ayıp sayan gerçek ihtiyaç sahiplerini görebileceğimiz bu mübarek ay da herkesin çevresine daha dikkatli bakmasını, bu anlamda gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

 

 

Hayrettin Pala

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Hilal dedi ki:

    Müdürüm çok yerinde bir konuya değinmişsiniz teşekkürler. Aslında insanımız merhametli hassas ama kötüye kullanıldığında ortaya merhametsizlik gibi bir tabloda çıkabiliyor. Versen bir türlü vermesen bir türlü.