Risk haritası açıklandı! işte yeni tedbirler

Risk haritası açıklandı! işte yeni tedbirler
Yayınlama: 30.03.2021
A+
A-

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni risk haritasında Bayburt, çok yüksek riskli (kırmızı) kategoride yer aldı.  

Daha önce 17 olan kırmızı il sayısı yeni haritada 58’e çıktı. Bayburt, İstanbul, Ankara, İzmir yeni haritada kırmızıya bürünürken sadece Şırnak mavi kategoride yer aldı.

Yüksek ve Çok Yüksek Riskli İllerdeki Yasaklar Neler?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı yüksek ve çok yüksek riskli illerde uygulanmaya devam ediyor. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde akşam uygulanan sokağa çıkma yasağının geçerliliği sürüyor. Saat 21.00-05.00 arasına sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde liselerde yüz yüze sınavlar yapılabilecek. Okul öncesi, ilkokullar, 8.ve 12 sınıflar yüksek ve çok yüksek riskli illerde açık. Kafe ve restoranlar yüksek riskli illerde yüzde 50 kapasite ile saat 07.00-19.00 saatleri arasında hizmet verebilecek. Çok yüksek riskli illerde kafeler kapalı. Nikah salonları yüksek ve çok yüksek riskli illerde 50 kişiye kadar 1 saat serbest.

Ramazan’da uygulanacak koronavirüs tedbirleri

Ramazan ayında uygulanacak tedbirler belirlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası alınan kararları açıkladı, 81 ilde ramazan boyunca sokağa çıkma kısıtlaması olacağını açıkladı.

Lokanta ve kafeler paket servis yapacak

Ramazan ayı boyunca, ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacak.

Etkinliklere izin verilmeyecek

Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinliklere de müsaade edilmeyecek.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.