Bayburt Üniversitesi’nde ‘İnsan Hakları’ konferansı

Bayburt Üniversitesi’nde ‘İnsan Hakları’ konferansı
Yayınlama: 18.12.2018
A+
A-

Bayburt Üniversitesi Kalkındırma Vakfı tarafından düzenlenen İnsan Haklarının Evrenselliği konferansına konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Tevhit Ayengin, insanlığın ortak değerler etrafında toplanması ve hak esaslı bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda gerçekleşen ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta konuşan Ayengin, hak kavramının yöreye ya da çeşitli göstergelere ve statülere bağlı bir özellik olmadığının altını çizerek, herkesin yalnızca insan olmakla kazandığı negatif ve pozitif hakların esas olduğu bir ilişki geliştirmenin gerekliliğine işaret etti. Ayengin, dünyada en fazla sorunun hak ihlallerine dayandığını belirterek, hukuk sistemlerinin uzlaşma ve katılımlı müzakerelerle gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Dünyada gözlenen eşitsizlik ve Batı merkezli çifte standartların yerine tüm bireyler için eşit bir sistemde karar kılmanın önemine vurgu yapan Ayengin, öğrencilerden insan haklarını öğrenmelerini ve birer savunucu olmalarını istedi.

Konferans sonunda Kalkındırma Vakfı Başkanı ve Yargıtay Onursal Başkanvekili Abdülkadir İlhan tarafından Ayengin’e teşekkür plaketi takdim edildi.

Konferansa Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, Anayasa Komisyonu Başkanı  Menderes Akar, Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Vakıf Başkanı Abdülkadir İlhan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.