Terör propagandası Bayburt’u ayağa kaldırdı

Terör propagandası Bayburt’u ayağa kaldırdı
Yayınlama: 08.08.2016
A+
A-

Bayburt’ta terör örgütü propagandası yaptıkları iddia edilen bir grupla vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı.

Bayburt Üniversitesi Beden Eğitim Spor Yüksek Okulu sınavları için Bayburt’a gelen bir grup PKK sempatizanının çıkarmış olduğu olaylar üzerine Bayburt halkı ayaklandı.

Doğu ve Güneydoğu’dan gelen bazı öğrencilerin, kaldıkları yurt binasında örgüt propagandası yaptıklarının iddiası üzerine binlerce Bayburtlu öğrencilerin kaldığı bina önünde toplandı. Binaya girip öğrencileri linç etmek isteyen vatandaşları polis ve asker aralıklı sıktığı gaz bombalarıyla durdurmaya çalıştı.

Vali Ustaoğlu, suçluların gereken cezayı alacaklarını belirterek vatandaşlardan sakin olmalarını ve dağılmalarını istedi.

Öte yandan gecenin geç saatlerine kadar bina önünden ayrılmayan vatandaşların ateşe verdiği öğrencileri taşıyan minibüs de itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü.

Vali Ustaoğlu: ‘Kimsenin bu ilimizin huzurunu bozmaya hakkı yok’

Bayburt’ta terör örgütü propagandası yaptıkları iddia edilen bir grup ile vatandaşlar arasında yaşanan gerginlik, Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu ve diğer ilgililerin girişimiyle sabaha karşı son buldu.

Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu,  yaptığı açıklamada, doğu kökenli bir grup öğrenci ile 1-2 Karadeniz kökenli öğrenci arasında bir kahvedeki tartışmadan olayın büyüdüğünü söyledi.

Olayın Bayburt’ta düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nin ardından yaşanmasının üzücü olduğunu belirten Vali Ustaoğlu, “Orada doğu kökenli gençlerin sözde Apo’yu savunduğuna yönelik propaganda yaptığı duyumu alan gençler bir anda toplanıyor. Gerekli tedbirleri alsak da gündemin sıcaklığı, gençleri ikna etme noktasında bizi uğraştırdı. Gençleri ikna ettik, grup dağıldı.” dedi.

Vali Ustaoğlu, olayla ilgili savcılığın tahkikat yapacağını ifade ederek, şunları söyledi:

“Kimsenin bu ilimizin huzurunu bozmaya hakkı yok. Geldiğim günden beri Bayburt Türkiye’nin en huzurlu, en güvenli şehri diye sözlerimize başlıyoruz. Bayburt’ta biz buna müsaade etmeyiz. İlimizde gecenin bu saatinde başta ben olmak üzere tüm güvenlik güçlerimiz, hepimiz buradayız. Bununla ilgili ne gerekiyorsa en ağır şekilde, bunun karşılığını, cezasını görecekler. Bayburt’un imajını, Bayburt’un güvenini ve huzurunu kimsenin zedelemeye hakkı yok.”

Olaya karıştığı belirlenen öğrenciler, vatandaşların yurt çevresinden uzaklaştırılmasının ardından ifadeleri alınmak üzere Bayburt Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Öte yandan, Gümüşhane Valisi Okay Memiş de Bayburt’a gelerek yaşanan gerginliğin sona erdirilmesi için yürütülen çalışmalara destek verdi.

Terör propagandası Bayburtu ayağa kaldırdı

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.