Tüketiciler Birliği, Bayburt’ta şikâyet edilen sektörleri açıkladı

Tüketiciler Birliği, Bayburt’ta şikâyet edilen sektörleri açıkladı
Yayınlama: 19.03.2021
A+
A-

Tüketiciler Birliği Bayburt Şubesi Başkanı Hayrettin Dilek, Bayburt’ta en çok şikâyet edilen sektörleri açıkladı.

Tüketiciyi koruma haftası nedeniyle konuşan Tüketiciler Birliği Bayburt Şube Başkanı Hayrettin Dilek, Ülkemizde her yıl 15 Mart Dünya Tüketiciler Gününün de içinde bulunduğu hafta 15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası olarak kutlanmaktadır. Bayburt Şube olarak 16 yıldır ilimizde faaliyet gösteren Tüketiciler Birliği adına, bizlerde, tüketicilerin bilinçlendirilmesi ve danışma hizmetleriyle birlikte, sadece Tüketiciyi Koruma Haftası’na bağlı kalmadan tüketicilerin haklarını aramaları için, İlimiz Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Tüketici Hakem Heyetinde ve Bayburt Sağlık İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Hasta Hakları Kurulundaki görev ve çalışmalarımız yanında, yıl boyunca çeşitli faaliyetlerimiz devam etmektedir.

Dilek, 2020 yılı Mart ayında başlayan bir yıllık Pandemi sürecinde, tüketicilerimizin alışveriş alışkanlıklarında da değişiklik olduğunu ve uzaktan satışa yöneldiğini, online kanallar yoluyla, özellikle e-ticaret sitelerini daha çok kullanmaya başladıklarını, bunun yanında daha fazla gıda ve hijyen ürünü satın aldıklarını gözlemledik.

Bu vesileyle, uzaktan satışlarda yaşanan sorunlarda da artış görüldü. Uzaktan satışların kanuni alt yapısı tamamlanmadığından dolayı da, sorunların çözümü pekte mümkün olamıyor. Hem muhatabını bulamıyoruz, bulsak bile sorunu çözemiyoruz. Bir muhatap bulmak ve sorunumuz çözülsün istiyorsak, şuna dikkat etmemiz gerekiyor. Kapıda ödeme seçeneği olan alışverişleri tercih etmek. Ödemeyi kargo şirketine yapar ve sorun yaşarsak 15 gün içinde uzaktan satıştan cayma hakkımızı kullanıp, kargo şirketinden paramızı geri alabiliriz. Dolayısıyla, kargo şirketini bulamama ihtimalimiz de söz konusu değildir. Ayrıca, ödemelerinizi banka havalesi ile yapmayın lütfen. Yoksa 6 bin lira öder, 15.000 liralık telefon beklerken, 2 liralık bisküvi ile karşı karşıya kalır, muhatap da bulamazsınız.

Bayburt Şube Başkanı Hayrettin Dilek, bir başka hususta; tüketiciler, herhangi bir şekilde ulaştığı kişileri yanıltan veya yanıltması muhtemel olan reklamlara ve özellikle satış elemanlarının aldatıcı veya yanıltıcı sözlerine itibar etmemelidirler. Bizi aldatan bizden değildir. bu hadis çok büyük bir anlam içeriyor. Mal alırken aldatanlar, Mal satarken aldatanlar, Söz verirken aldatanlar ve Söz alırken aldatanlar, bir kez daha bu hadisi düşünsünler. Aldatmak hafife alınacak bir mesele değil. Allah muhafaza etsin inşallah. Ayrıca, tüketicilerin soru ve sorunlarına ilişkin olarak, bakanlığın Alo 175 Tüketici Danışma Hattının hizmet verdiği hususunu da belirtti.

Son olarak verilere değinen Dilek, “Bayburt İl Hakem Heyetine 2020 yılı itibariyle, 434 tüketici şikayet başvurusu yapıldı. Bunların 317’ sinin (% 73) tüketici lehine sonuçlandığı, aleyhe sonuçlanan karar ise 117 (%23) oranında olmuştur. Bu şikâyetlerden; “Perakende Ticaret” (280) karar ile ilk sırada yer almaktadır. Abonelik Hizmetleri (59), Finansal Hizmetler (45), Ulaşım, Sağlık ve Eğitim Hizmetleri (30), Turizm Hizmetleri (10) ve Diğer Hizmetler (10) oranında belirlenmiştir. Dileğimiz tüketicilerin haklarının farkında olmaları ve bilgilendirmemizin tüm tüketicilerimize yararlı olmasıdır. Bu vesile ile Tüketiciyi Koruma Haftası’nı kutluyor, 2021 yılının tüm tüketicilerimize sağlıklı ve huzurlu bir yıl olmasını diliyorum” dedi.

 

2020 YILINDA

BAYBURT’TA EN FAZLA ŞİKAYET EDİLEN SEKTÖRLER

 

ŞİKAYET EDİLEN SEKTÖR Alınan Kararlar Tüketici

Lehine

Tüketici Aleyhine
Perakende Ticaret 280 207 73
Abonelik Hizmetleri 59 51 08
Finansal Hizmetler 45 20 25
Ulaşım, Sağlık ve Eğitim Hizmetleri 30 23 07
Turizm Hizmetleri 10 09 01
Diğer 10 07 03
TOPLAM : 434 317 117

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.