Baksı Müzesi Bugün Ödülünü Alıyor

Baksı Müzesi Bugün Ödülünü Alıyor
Yayınlama: 08.04.2014
A+
A-

Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın, 160 çağdaş sanatçının da desteğini alarak Bayburt’ta kurduğu Baksı Müzesi, Avrupa Konseyi tarafından verilen “2014 Yılı Avrupa Müze Ödülü”nü finale kalan Avrupa’daki 2 müzeyi geride bırakarak kazandı.

Baksı Müzesi, 3 Aralık Salı günü Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Kültür Komisyonu’nun Paris’te yaptığı oylamada 22 ülkeden katılan 37 müzeyi geride bırakarak Avrupa’nın en prestijli müze ödülüne ulaştı. Böylece Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin ardından Baksı bu ödülü Türkiye’den kazanan ikinci müze oldu. Baksı Müzesi, bugün Fransa’nın Strasbourg şehrinde yapılacak törende ödülünü alacak. Ayrıca Mayıs 2014’te Estonya’da dünya müzelerini buluşturacak uluslararası toplantıda da Baksı yeniden sahneye çıkacak. Yarışmanın sembolü olan Joan Miro’nun bronz heykelciği 1 yıl boyunca Bayburt’ta sergilenecek.

Prof.Dr. Hüsamettin Koçan, düzenlediği basın sohbet toplantısında ödülü değerlendirirken,”Baksı Müzesi’nin bu ödülü almasında en önemli rollerden birinin sivil bir inisiyatif olması ve devletten hiç destek almaması olduğu söylendi. Biz bu ödül ile artık uluslararası müze ağı ile de tanışmış olduk. Ödül bizlerde olduğu kadar Baksı Müzesi’nin yerleşik bulunduğu Bayburt’ta da büyük coşku yarattı. Sadece Bayburt’tan değil, tüm Türkiye’deki Bayburt derneklerinden yoğun tebrikler alıyoruz” dedi.

2014 için büyük bir sergi projesi olduğunu ve bu konuda küratörlerle görüştüklerini belirten Koçan, biri sinemayla ilgili olmak üzere 4 adet interdisipliner proje üzerinde çalıştıkları bilgisini verdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.